Film, który zelektryzował canneńską publiczność i był typowany przez krytyków filmowych jako jeden z najlepszych filmów festiwalu. To także pierwsza przygoda Kanadyjczyka („Nagi lunch". „Cosmopolis") z Hollywood. Autor bestsellerowych poradników psychologicznych dr Weiss nie do końca radzi sobie z sytuacją we własnym domu. „Mapy gwiazd" to mroczna i bezlitosna satyra na próżność i pogoń za sukcesem w Hollywood. W rolach głównych: John Cusack, Olivia Williams, Mia Wasikowska, Robert Pattinson, Julianne Moore (najlepsza rola żeńska na festiwalu w Cannes 2014).
Metamorfozy / Metamorphoses, reż. Christophe Honoré (Francja 2014), 102 min.
Nowoczesna adaptacja epickiego poematu Owidiusza. W tej wersji nastolatka Europa zostaje porwana sprzed szkoły przez tajemniczego Jupitera, który zabiera ją do krainy zamieszkanej przez potężnych bogów.
Obce ciało / Foreign Body, reż. Krzysztof Zanussi (Polska, Włochy, Rosja 2014), 117 min.
Zderzenie korporacyjnego cynizmu z młodzieńczym idealizmem. Przewrotność pomysłu zasadza się na tym, że stroną prześladowaną jest autentyczny chrześcijanin, a po drugiej stronie stoi rząd kobiet wyzwolonych, które w cynizmie i brutalności postępowania prześcigają mężczyzn. Nowy film Krzysztofa Zanussiego był premierowo pokazywany na Toronto International Film Festival 2014.
Pieśń ćmy: tajny agent Reiji / The Mole Song: Undercover Agent Reiji / Mogura no uta — sennyu sôsakan Reiji, reż. Takashi Miike (Japonia 2014), 130 min.
Najgorszy policjant w historii dostaje tajną misję. Ma przeniknąć do klanu yakuzy. Zastrzyk czystej adrenaliny w stylu japońskiej mangi. Tatuaże, ekstrawaganckie fryzury i zwariowane stroje, diamentowe uzębienie, szalone pościgi, wszelkie możliwe rodzaje broni, wybuchy — w tej komedii przerysowane jest wszystko. Takashi Miike znany jest z przesuwania granic tego, co można pokazać na ekranie. Quentin Tarantino uważa Japończyka za mistrza filmowej przemocy i kina exploitation.
Polskie gówno / Polish Shit, reż. Grzegorz Jankowski (Polska 2014), 93 min.
Trasa koncertowa zespołu „Tranzystory" obfituje w kłopoty i rozczarowania. Ich nowy menago, komornik Czesław Skandal okazuje się niewypałem. Czy wystawiona na ciężkie próby przyjaźń muzyków przetrwa? W filmie wystąpili m.in. Arkadiusz Jakubik, Tymon Tymański i Grzegorz Halama.
Prezydent / The President, reż. Moshen Makhmalbaf (Gruzja, Francja, Wlk. Brytania, Niemcy 2014), 118 min.
Film inspirowany wydarzeniami arabskiej wiosny z grudnia 2010, które przyniosły kres wielu dyktatur. W zmyślonym państewku na Kaukazie trwa zamach stanu. Przywódcy narodu udaje się uciec. Trafia w przebraniu na ulicę ze swoim 5-letnim wnukiem. Współczesna bajka o władzy, pojednaniu i nadziei na przerwanie niekończącego się kręgu przemocy.
Słowacja 2.0 / Slovakia 2.0 / Slovensko 2.0, reż. Juraj Herz, Martin Šulík, Peter Kerekes, Zuzana Liová, Mišo Suchý, Ondrej Rudavský, Iveta Grófová, Peter Krištúfek, Viera Čákanyová, Miro Jelok (Słowacja 2014), 112 min.
Złożony jest z 10-minutowych filmów w różnych gatunkach — od dramatu, przez animację i dokument aż po kino eksperymentalne. Dziesięciu znanych słowackich reżyserów odpowiada na pytanie, czym jest Słowacja z perspektywy różnych pokoleń, punktów widzenia i gatunków.
Timbuktu, reż. Abderrahmane Sissako (Francja 2014), 100 min.
Prowincjonalny hodowca bydła staje się sprawcą przypadkowego zabójstwa. Stając przed sądem, przyjdzie mu zmierzyć się z nowym prawem, które jest zaprzeczeniem otwartego i tolerancyjnego islamu. Łączące subtelny humor z poważnym tematem „Timbuktu" otrzymało Nagrodę Jury Ekumenicznego festiwalu w Cannes.