Materiał powstał we współpracy z Grupą PTWP
W jaki sposób kwestie związane z ochroną środowiska, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym (ang. Environmental, Social, Governance, ESG) kształtują strategie firm? Jakie znaczenie mają dla współpracy gospodarczej czy dla decyzji inwestycyjnych? Uczestnicy debat XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress, EEC) – który odbędzie się w Katowicach 7–9 maja – będą rozważać znaczenie ESG, wyznaczającego dziś kierunki rozwoju biznesów i gospodarek.
ESG – w tym skrócie zawiera się ogrom wyzwań, które wiążą się z realizowaniem celów zrównoważonego rozwoju. Kongresowi goście przyjrzą się tym wyzwaniom z perspektywy ochrony klimatu i zrównoważonej gospodarki, finansów i inwestycji, a także handlu i konsumenta.
Jakie regulacje wiążą się z ESG? Jak stawić czoło rewolucji w raportowaniu niefinansowym i dyrektywie CSRD? Jak nowe wymogi wobec firm działającym w UE przekładają się na biznes i konkurencyjność? Kongresowe dyskusje obok stawiania pytań przytoczą przykłady najlepszych działań i strategii w obszarze ESG.
Eksperci przyjrzą się również temu, jak wymagania związane ze wszystkimi komponentami ESG wpływają na sektor mniejszych przedsiębiorstw i jakiego wsparcia w tym zakresie oczekują przedsiębiorcy. Małe i średnie firmy w obliczu wyzwań klimatycznych i celów pakietu Fit for 55 czy pod presją społeczną ze strony dużych odbiorców towarów i usług to tematy, o których trzeba rozmawiać, podobnie jak o roli programów europejskich i krajowych, organizacji pozarządowych, partnerów i dostawców oraz sektora finansowego w adaptacji do nowych wymogów i regulacji.