Końcówka 2023 roku z irlandzkim impulsem dla Polaków

Polacy poszukujący pracy i możliwości prowadzenia interesów w Irlandii mogą zapoznać się z nowym Biuletynem Umiejętności 2023. Dowiedzą się z niego, które działy irlandzkiej gospodarki notują największe braki w obsadzie miejsc zatrudnienia.

Publikacja: 14.11.2023 16:50

Kolorowa ulica w Kinsale, Cork, Irlandia.

Kolorowa ulica w Kinsale, Cork, Irlandia.

Foto: Adobe Stock

Tegoroczny Biuletyn (National Skills Bulletin 2023) jest już 19. edycją tego dokumentu. Jak wskazuje, w 2022 roku w Irlandii bezrobocie było rekordowo niskie (najniższe od kryzysu z 2008 roku), a nową pracę znalazło tam ponad 540 tys. osób. Niemniej do branż z deficytem rąk do pracy obecnie zaliczają się: inżynieria, nauka oraz opieka zdrowotna. Zapotrzebowanie na pracowników widać także w: IT, opiece społecznej, budownictwie, rzemiośle, hotelarstwie, transporcie i logistyce.

Zgodnie z ocenami analityków, irlandzki popyt na fachowców we wspomnianych dziedzinach będzie rosnąć. Choć prawie 100 tys. mieszkańców tego kraju w wieku produkcyjnym stanowią Polacy (nasza nacja to największa mniejszość narodowa w Irlandii stanowiąca ok. 2,5 proc. populacji, wraz z dziećmi i emerytami licząca ok. 125 tys. osób), to tamtejszy rynek jest na tyle chłonny, że osoby z Polski wciąż z powodzeniem mogą rozglądać się tam za szansami dla siebie. Dotyczy to także przedsiębiorców. Polsko-irlandzka wymiana handlowa w 2022 roku sięgnęła wartości ok. 6 mld euro, z około 10-procentowym wzrostem rok do roku.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Eksport
Uzbekistan coraz bliżej Światowej Organizacji Handlu
Eksport
Jedzenie dla brytyjskich pupili od polskich producentów i dostawców
Eksport
Rynek południowokoreański: jakie są szanse i wyzwania dla polskich firm?
Eksport
W polskich eksporterów uderzą kłopoty Niemiec i wojna celna z Chinami
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Eksport
Mocna pozycja polskiego szkła w Wielkiej Brytanii