Ale ta skromność jest pozorna. Brunello Cucinelli, firma, która istnieje zaledwie 21 lat, należy do luksusowej półki. Jej kaszmirowe i wełniane ubrania utrzymane w spokojnej, nieekstrawaganckiej estetyce trafiają do najlepszych butików na świecie. Od roku ma sklep na lotnisku w Mediolanie. Ceny swetrów zaczynają się od 350 euro, kaszmiry od 500. Nawet dla Włochów to bardzo drogo.
Kaszmirami i wełnami najlepszej jakości szczyci się jeszcze wielu innych włoskich producentów. Bardziej znani to Loro Piana i Ermenegildo Zegna, do mniej znanych, lecz wcale nie gorszych, należą Sona, Luigi Colombo, Malo, Piero Tucci, Paola Mela Cashemire.
Firmy rodzinne to fenomen włoski. Działają zarówno w sektorze top, np. Trussardi, Versace, Fendi, jak na średniej półce.
– W tym tkwi sukces – mówi Paulina Stobińska z Włoskiego Instytutu Handlu Zagranicznego. – Mimo zatrudnionego personelu, dyrektorów kreatywnych itp. zawsze gdzieś znajdzie się daleki kuzyn, kuzynka, ktoś, kto dba o firmę, traktując ją nie tylko jak źródło dochodu, ale też jak dobro rodzinne. Zazdroszczę tego Włochom. Nie dość, że mają piękną pogodę, morze, góry, dobre jedzenie, bogate zasoby kulturowe, to na dodatek jak już zakładają biznes, to trwa on latami i zazwyczaj zajmuje się nim cała rodzina. W Polsce to rzadkie zjawisko.
Mimo silnej konkurencji z Azją przemysł tekstylny we Włoszech się rozwija. W całym kraju jest ponad 70 tysięcy przedsiębiorstw, które dają pracę milionowi ludzi. Największe ich skupisko znajduje się w regionie Lombardii, gdzie w 2010 roku działały 13 543 firmy. Sektor generuje około 70 miliardów euro sprzedaży, czyli 4,5 procent PKB Włoch i aż 14 procent eksportu krajowego.
Wszyscy wiedzą, że włoskie buty są najlepsze na świecie. Nie tylko te najbardziej znanych, także w Polsce, marek, takich jak Sergio Rossi (nie mylić z Gino Rossi, firmą polską) czy Pollini i oczywiście nie te, które znajdziemy w sklepie Buty Włoskie... Prawdziwie luksusowe obuwie pochodzi od producentów, których nazwy często nic nam nie mówią. Wytwarzane jest w małych zakładach i w małych ilościach. Santoni – klasyczne, świetnie wykonane buty męskie, Botticelli, Fratelli Rossetti – specjaliści klasyki damskiej i męskiej, Fornarina – buty kreatywne, zabawne, Loriblu – sandały z biżuterią, Gianfros – ręcznie robione klapki, Il Gergo, Moreschi, piękne obuwie męskie. Anniel od kilkudziesięciu lat produkuje świetne buty sportowe. Z tej grupy najlepiej znane są Tod's, Hogan i Giuseppe Zanotti, dziś już potentaci na międzynarodowym rynku, a zarazem kontynuatorzy tradycji lokalnych. Tod's, producent ikonicznych mokasynów ze 133 kołeczkami na podeszwie, jest w świetnej kondycji ekonomicznej. Klientów, którzy gotowi są wydać na buty ponad 1000 zł, jest coraz więcej.