Joanna Bojańczyk

Stała współpracowniczka Plusa Minusa, weekendowego wydania "Rzeczpospolitej"

Publicystka, ekspert w sprawach mody i stylu życia

Czy raperzy i influencerki uratują luksusowe marki?

„Luksusowe marki” żyją z coraz gorszej jakości i coraz droższych perfum, wyrobów kaletniczych, dodatków, zegarków. Kokietują influencerów, gwiazdy rozrywki, rapu i szmirowate celebrytki.

Właściwie dlaczego nie przyjść w bluzie do biura

Czy źródeł aktualnej mody należy szukać w pandemii? Czy też złożył się na to cały ciąg zdarzeń, który poluźnił dyscyplinę, złagodził wymagania? Współczesna moda stawia sobie wygodę jako jeden z głównych celów, a ubraniem trudniej niż kiedyś podkreślić swoją pozycję społeczną.

Wygoda bez kompromisów. Jak sport podbił świat mody

W rozgrywce mody ze sportem ten drugi jest bezwarunkowym zwycięzcą.

Wszystkie sukienki Mouny Ayoub

Żona saudyjskiego milionera walczyła z depresją, latami kompulsywnie kupując w Paryżu kreacje haute couture. Teraz pozbywa się swojej kolekcji, która warta jest setki tysięcy.

But od Balenciagi na stopie czy na… stole?

Czy mając na celu zaspokojenie tak podstawowej potrzeby, jaką jest ubranie człowieka, moda może ignorować ludzką anatomię i być twórcza w nieskończoność?

Greenwashing. Naprawianie to dziś sztuka

Z ubraniami jest podobnie jak z jedzeniem. Bogatych stać na żywność dobrej jakości, biedni jedzą byle co – zwykle produkty mocno stymulowane chemią. Bogatych stać na lepsze ubrania z tkanin naturalnych, ale całego świata nie ubierze się w swetry z kaszmiru.

Martha Stewart: Z guru gospodyń domowych do bikini po 80-tce

Była wielką gwiazdą, królową amerykańskich pań domu. Jej przepisy, bukiety, naczynia kuchenne, porady ślubne znały nawet dzieci. Magazyn „Time” wybrał ją do grona 100 najbardziej wpływowych kobiet świata. Teraz chce zrzucić etykietę wzorowej pani domu – w wieku 82 lat pozuje na okładce w kostiumie kąpielowym.

Kiedy brzydkie stało się piękne

Piękno przestało być czymś, co wyróżnia elitę. Dzisiaj uważa się je za coś powierzchownego i nudnego.

Moda na starość. Ciuchy, kremy i superfarma

XXI wiek obudził się ze snu, w którym życie kończyło się w wieku 30 lat, a potem była już jedynie smutna starość. Seniorzy nie chcą tylko karmić z wnukami kaczuszek i połykać tabletek na wątrobę.

Historyjki o zarabianiu

Nie znam żadnej piosenki Beaty Kozidrak, za to czytałam chyba wszystkie książki Józefa Czapskiego.