Nowe technologie sprzymierzeńcem nie tylko w ochronie

Choć przez wiele lat branża ochroniarska i utrzymania czystości opierały się w dużej mierze na sile fizycznej, to teraz i do nich wchodzi automatyzacja i robotyzacja, która zmienia rynek.

Publikacja: 02.07.2021 04:20

Nowe technologie sprzymierzeńcem nie tylko w ochronie

Foto: shutterstock

Czwarta rewolucja przemysłowa nie jest jedynie rozwinięciem poprzedniej, ale nowym zjawiskiem, które może fundamentalnie zmienić wiele aspektów naszego życia – uważają autorzy raportu „Ramię w ramię z robotem. Jak wykorzystać potencjał automatyzacji w Polsce" z firmy doradczej McKinsey.

Branża security robi się chudsza

Branża ochrony fizycznej jeszcze przed pandemią borykała się z wieloma problemami. Lockdowny i obostrzenia epidemiczne dodatkowo pogłębiły ten kryzys, ale zdolności branży security do przetrwania w niesprzyjających okolicznościach sprawiły, że nie doszło do fali upadłości.

Podczas pandemii znikały pojedyncze firmy, były to jednak odosobnione przypadki. W okresach zamrożenia handlu wielkopowierzchniowego Covid-19 uderzył w firmy zarabiające na konwojowaniu gotówki.

Nawet potentaci na elitarnym rynku tych usług notowali straty dochodzące do 30 proc. Na rynku nadal – przynajmniej statystycznie – działa ok. 2,5 tys. spółek. I powstają nowe. Ale liczba zatrudnionych w usługach outsourcingowych związanych z bezpieczeństwem maleje, a pandemia tylko przyspiesza racjonalizację i „odchudzanie" zatrudnienia.

Część pracowników ochrony wraca bowiem do lepiej płatnych zawodów, np. związanych z budownictwem, albo próbuje unikać posad, które narażają ich na przebywanie w tłumie, gdzie ryzyko zakażenia wirusem rośnie.

Poza tym redukcję etatów wymusza wyraźny i nieodwracalny trend zastępowania ochrony fizycznej monitoringiem i coraz nowocześniejszymi systemami elektronicznego dozoru, obserwacji i kontroli dostępu.

A ma na to wpływ m.in. fakt, że w dobie pandemii Covid-19 klienci, którzy wcześniej korzystali z podstawowej ochrony fizycznej, z powodu zamknięcia swoich firm, fabryk i obiektów zaczęli poszukiwać alternatywnych rozwiązań, które mogą zmniejszyć koszty miesięczne przy zachowaniu dotychczasowego poziomu bezpieczeństwa obiektu.

Wkracza sztuczna inteligencja

Dlatego do branży ochrony wchodzą urządzenia, które w coraz większym stopniu opierają swoje działanie na AI – Artifcial Intelligence, czyli algorytmach sztucznej inteligencji. Wykorzystanie algorytmów ML (machine learning) oraz DL (deep learning) daje ogromne możliwości zastosowania, które wpływają również na wyższy poziom świadczonych usług.

Firmy działające w branży ochrony i zabezpieczeń poprzez pracę na wysokiej jakości urządzeniach integrują tradycyjne, dotychczas znane nam technologie ze sztuczną inteligencją, wpływając dodatnio na takie aspekty związane z bezpieczeństwem jak wyeliminowanie pojawiania się fałszywych alarmów, które uaktywniane są chociażby przez zwierzęta. Dzięki temu koszty związane z monitorowaniem systemu alarmowego zmniejszają się.

Algorytmy sztucznej inteligencji, zwłaszcza w dobie pandemii, przyczyniają się do utrzymania dystansu społecznego oraz zachowania wyższego poziomu bezpieczeństwa higienicznego poprzez wdrażanie technologii bezdotykowych, zwłaszcza w obszarach takich jak kontrola dostępu.

Ważna jest jakość

Inne możliwości takich urządzeń, gdzie zastosowano sztuczną inteligencję, to np. funkcja liczenia osób, pomagająca w przestrzeganiu przepisów wynikających z warunków epidemicznych lub innych przepisów bezpieczeństwa regulujących liczę osób mogących przebywać w danym miejscu.

Poza tym urządzenia z algorytmami sztucznej inteligencji ułatwiają pracę firmom transportowym czy spedycyjnym, bo mogą rozpoznawać tablice rejestracyjne czy generować potrzebne dane.

A w przypadku większych miast, zmagających się z wysokim wskaźnikiem natężenia ruchu drogowego – możliwe jest zarządzanie w sposób znacznie bardziej efektywny i dokładny chociażby różnego rodzaju zdarzeniami drogowymi.

To tylko część możliwości, jakie dają nam urządzenia dedykowane branży security. Przy wyborze firmy instalującej, modernizującej lub serwisującej alarmowy system zabezpieczający warto pamiętać o tym, by był on nie tylko nowoczesny, ale również intuicyjny w obsłudze i dobrej jakości.

– Ważna jest także sama usługa związana z instalacją. Kompleksowość, profesjonalizm i wiedza poparta doświadczeniem i satysfakcją kontrahentów to czynniki, które budują wieloletnie relacje biznesowe – podkreślają eksperci.

Automaty zamiast sprzątaczki

Zmienia się także branża utrzymania czystości. Tradycyjne metody dbania o czystość stopniowo ustępują miejsca nowym technologiom – autonomicznym maszynom sprzątającym.

Z każdym rokiem, dzięki dynamicznemu rozwojowi gałęzi przemysłu, oferta tych urządzeń dostępnych na polskim rynku znacząco się poszerza.

Technologiczna rewolucja w branży czystości stopniowo prowadzi do gruntownych zmian w sposobie dbania o porządek w miejscach publicznych. Maszyny autonomiczne coraz częściej możemy spotkać na lotniskach, dworcach czy też w szpitalach. Poręczne i łatwe w przechowywaniu urządzenia, które w trakcie pracy nie wymagają obecności operatora, już wkrótce nieodwracalnie odmienią branżę czystości.

Rewolucja w branży czystości jest podyktowana koniecznością ochrony osób dbających dotychczas o porządek w biurach, centrach handlowych, halach produkcyjnych czy też na uniwersytetach. Jeszcze nie tak dawno utrzymanie przestrzeni publicznej na satysfakcjonującym poziomie czystości wymagało od pracowników wiele wysiłku.

Czyszczenie posadzki, przez którą każdego dnia przechodzi co najmniej setka osób, jest nie lada wyzwaniem. A dzięki pojawieniu się nowych technologii żmudna praca, wpływająca negatywnie na zdrowie pracowników, może stawać się dla wielu firm działających w branży czystości wyłącznie wspomnieniem.

– Technologia powinna być sprzymierzeńcem, wzbogacającym i wspierającym pracę ludzi tu i teraz. Przykłady z rynku pokazują, że jest to realny scenariusz. Konieczność zapewnienia wysokiej jakości procesów sprzątania i ochrony ludzi tworzy miejsce dla autonomicznych robotów sprzątających, które są wydajne, wystandaryzowane, optymalne finansowo. Są oszczędne. A ludzie powinni skoncentrować się na zaawansowanych zadaniach – analizie bezpieczeństwa, dbałości o jakość realizowanych zadań, obsłudze klienta – uważa Polska Izba Gospodarcza Czystości.

Artykuł powstał w ramach dodatku promocyjno-informacyjnego Usługi dla Biznesu

Czwarta rewolucja przemysłowa nie jest jedynie rozwinięciem poprzedniej, ale nowym zjawiskiem, które może fundamentalnie zmienić wiele aspektów naszego życia – uważają autorzy raportu „Ramię w ramię z robotem. Jak wykorzystać potencjał automatyzacji w Polsce" z firmy doradczej McKinsey.

Branża security robi się chudsza

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Ekonomia
Podcast „Twój Biznes”: Nowe restrykcje USA na chipy: Polska w gronie krajów drugiej kategorii
Ekonomia
Biznes ma szansę zbudować kapitalizm interesariuszy
Ekonomia
Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabag Polska: Jest optymizm, ale i wiele wyzwań
Ekonomia
Pogrom byków na GPW. Gdzie jesteś św. Mikołaju?
Ekonomia
Gaz może efektywnie wspierać zmianę miksu energetycznego