Spalanie obu typów biomasy drzewnej w zaawansowanych urządzeniach, zgodnych z wymogami Ekoprojektu, charakteryzuje się ultraniską emisją pyłu i innych zanieczyszczeń gazowych, prekursorów smogu w tym kancerogenów takich jak BaP. Ze względu na wysoką sprawność wytwarzania ciepła nowoczesne urządzenia oferują również wymierne korzyści dla użytkownika tj. oszczędności wskutek niższego zużycia opału.
W porównaniu do starych, tradycyjnych urządzeń, rozwiązania zgodne z Ekoprojektem w istotny sposób pozwalają ograniczyć emisję zanieczyszczeń, w tym pyłu do 95 proc.
Emisja pozostałych zanieczyszczeń produktów, niezupełnego i niecałkowitego spalania takich jak lotne związki organiczne LZO czy WWA, w tym BaP może być ograniczona nawet o 99 proc. Jednak warunkiem jest poprawna obsługa urządzenia, w tym stosowanie dobrych praktyk jak np. sezonowanie drewna powyżej dwóch lat.
Jak jeszcze można ograniczyć niską emisję?
Alternatywą są tzw. metody wtórne, w tym urządzenia odpylające – elektrofiltry. Wskutek przyciągania elektrostatycznego umożliwiają one wydzielenie pyłu ze spalin i trwałe jego zatrzymanie w urządzeniu odpylającym, ograniczając emisję tego zanieczyszczenia do atmosfery. W żaden sposób nie ograniczają emisji pozostałych zanieczyszczeń gazowych. Na rynku dostępne są rozwiązania, które można stosować zarówno bezpośrednio za urządzeniem grzewczym, jak również u wylotu z komina. W zależności od konstrukcji i warunków pracy oferują sprawność odpylania w zakresie od 60-90 proc. Choć koszty eksploatacyjne są niskie, od 2 do 4 groszy na godzinę, to jednak są to rozwiązania kosztowne w zakupie.
W takim razie co wybrać?