Cyfryzacja przyspiesza na całym świecie, także w Polsce, i obejmuje coraz to nowe obszary naszego życia zawodowego i prywatnego. Pandemia stała się katalizatorem, który znacznie przyspieszył cyfrowe zmiany we wszystkich sferach naszego życia, a przede wszystkim w edukacji i pracy zdalnej, administracji czy handlu.
Cyfrowy wkład do PKB
Dynamicznie rosnące znaczenie cyfryzacji w gospodarce potwierdzają dane. Według ostatniego raportu „Digital Challengers”, firmy doradczej McKinsey & Company, Polska ma największą gospodarkę cyfrową w Europie Środkowo-Wschodniej. W 2021 r. jej wartość wyniosła 44 mld euro. Nasz kraj ma również największy w regionie rynek e-commerce, który w 2021 r. był wart 27 mld euro.
Jak szacują analitycy McKinsey & Company, w Polsce do 2030 r. gospodarka cyfrowa może przynieść dodatkowe 78 mld euro, czyli ponad 360 mld zł. „W sumie gospodarka cyfrowa może być warta prawie 123 mld euro w 2030 roku, stanowiąc 9 proc. prognozowanego PKB”, uważają autorzy raportu.
Przyspieszenie cyfryzacji produkcji przemysłowej widać też w przygotowywanym przez firmę Siemens wskaźniku DIGI INDEX. Jego odczyt w 2022 r. pokazał wzrost aż o jedną czwartą w minionych 12 miesiącach.
Z kolei według raportu dotyczącego poziomu cyfryzacji Polski, przygotowanego przez Fundację Digital Poland wraz z firmą Microsoft, stan cyfryzacji usług publicznych w Polsce jest 14 proc. powyżej średniej dla państw z regionu objętych badaniem.