Ponad 46 proc. badanych wskazało ryzyko prawne i regulacyjne jako główny obszar, z którego wynikają największe zagrożenia dla organizacji. To znacząco więcej niż w innych globalnych opracowaniach tego typu. Aż 47 proc. firm działających w Polsce zakłada, że w perspektywie dwóch najbliższych lat znaczenie tego ryzyka jeszcze wzrośnie.
Ocena ryzyk prawnych i wpływu zmian w legislacji na funkcjonowanie firm, zwłaszcza dużych, to od lat jedno z istotnych zadań zarządów. Wzrost świadomości w tym zakresie wymusiła także pandemia. W efekcie od departamentów prawnych zarządy oczekują nie tylko efektywnego doradztwa regulacyjnego, ale także skutecznych systemów służących monitorowaniu zmian prawnych, połączonych z analizą ich wpływu na bieżącą działalność danej organizacji – tłumaczy Małgorzata Wojnowska, dyrektor Departamentu Prawnego i Compliance w Żabka Polska.
Z naszej analizy wynika, że ryzyko prawne największe znaczenie ma dla przedsiębiorstw z branży naftowej, gazowej, wydobywczej, IT oraz finansowej. Nie powinno to dziwić, ponieważ są to sektory najmocniej uzależnione od regulacji. Ewentualne zmiany prawne, skomplikowane ramy regulacyjne związane np. z koncesjami, warunkami realizowanych kontraktów czy świadczeniem usług finansowych, regulacje dotyczące podatków, a także ryzyko sankcji gospodarczych – to tylko przykłady problematycznych obszarów wskazywanych przez ankietowanych przedsiębiorców. Ponad połowa badanych zwróciła również uwagę na ryzyko związane z kosztami, które przedsiębiorcy muszą ponieść w wyniku kar nakładanych przez regulatorów oraz ewentualnej odpowiedzialności odszkodowawczej.
Zapytaliśmy zarządy, czy obawa przed zmaterializowaniem się ryzyk prawnych doprowadziła do istotnych zmian w ich organizacji w ostatnich pięciu latach. Zdecydowana większość odpowiedziała twierdząco, wskazując w szczególności na konieczność wdrożenia polityk dotyczących ochrony danych. Wydaje się, że ma to związek z jednej strony z coraz większym znaczeniem danych w funkcjonowaniu przedsiębiorstw, a z drugiej strony oczywiście z wejściem w życie w maju 2018 roku rozporządzenia o ochronie danych osobowych, dotyczącego wszystkich, którzy przetwarzają dane osobowe w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Kolejnym utrudnieniem jest wciąż nieustabilizowane orzecznictwo dotyczące nowych zasad przetwarzania danych.