Aktualizacja: 21.01.2018 14:04 Publikacja: 21.01.2018 13:00
Foto: 123RF
Do bazy BIK trafia każdy, kto obecnie spłaca bądź kiedyś korzystał z kredytu w banku lub firmie pożyczkowej. Pozyskana z tego miejsca wiedza pozwala instytucjom kredytującym osądzić czy jesteśmy wiarygodni i rzetelnie spłacamy nasze długi.
W rejestrze BIK odnotowywane są wszystkie zaciągane przez nas zobowiązania – zarówno te bieżące jak i historyczne. Wyszczególnione są tam kredyty ratalne, zaciągane najczęściej w sklepach z RTV i AGD, debety na rachunkach bankowych czy limity z kart kredytowych oraz chwilówki. Co ważne, na listę BIK trafiają również osoby, które występują jako poręczyciele innych kredytobiorców.
Największymi wyzwaniami są wspieranie polskiego wzornictwa, podejmowanie inicjatyw edukacyjnych oraz zadbanie o dziedzictwo IWP bez regularnego wsparcia finansowego – mówi Michalina Pietrzyk, wiceprezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.
W najbliższy wtorek odbędą się wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Choć sondaże są wyrównane, jedno jest pewne: protekcjonistyczne zapędy oraz brak chęci realnej redukcji deficytu budżetowego zwyciężą, niezależnie kto zostanie głową państwa - pisze młody ekonomista.
Dane historyczne wskazują, że październik i IV kwartał są okresami dobrymi dla kryptowalut. Ostatnio tym aktywom znów zaczęły sprzyjać rosnące szanse wyborcze Donalda Trumpa. Wybory mogą być pozytywnym impulsem dla części inwestorów.
Cyfryzacja dotyka każdej sfery działalności człowieka. To proces, który towarzyszy także biznesowi bez względu na branżę i skalę działalności.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
O społecznej odpowiedzialności biznesu mówi się coraz więcej. To, co kiedyś było modą, teraz staje się obowiązkiem. Firmy muszą odpowiadać na potrzeby społeczeństwa i środowiska.
II półrocze upłynie na kumulowaniu popytu na mieszkania i pożyczki, który może zrealizować się na początku 2025 r. – prognozuje Biuro Informacji Kredytowej.
Rosnące raty kredytów w europejskiej walucie skłonią część klientów do podważania umów w sądach, lecz skala tego zjawiska będzie dużo mniejsza niż w przypadku franków.
Biuro Informacji Kredytowej uruchamia piaskownicę technologiczną dla startupów i fintechów.
W październiku i listopadzie słabo zachowywała się dynamika kredytów konsumpcyjnych i mieszkaniowych. Kart kredytowych przybywa wolniej, ale limity rosną.
W lutym klienci zgłaszali większy popyt na kredyty mieszkaniowe niż rok temu. Zapotrzebowanie na kredyty konsumpcyjne spadło, ale mogły zadecydować efekty kalendarzowe.
Planujesz zadłużyć się na mieszkanie? Pamiętaj, że bank sprawdzi cię w Biurze Informacji Kredytowej. Dowie się, jak spłacałeś inne pożyczki, i to nie tylko w bankach, ale także że z opóźnieniem regulowałeś rachunki za telefon i prąd.
Zbyt późne przekazywanie do Biura Informacji Kredytowej informacji o spłacie zobowiązania często oznacza, że konsument nie dostanie kolejnego kredytu.
Raz na pół roku można wystąpić z wnioskiem o udostępnienie informacji z Biura Informacji Kredytowej. Dane otrzymamy wtedy za darmo. Jeżeli będziemy chcieli poznawać je częściej, to biuro wystawi rachunek za przygotowanie takiej informacji
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas