Przedsiębiorstwa coraz chętniej inwestują w rozwój

Firmy kupują przede wszystkim maszyny, urządzenia oraz samochody. Na nowe fabryki trzeba będzie jeszcze poczekać, ale biznes lepiej ocenia swoje perspektywy.

Publikacja: 23.08.2021 21:00

Przedsiębiorstwa coraz chętniej inwestują w rozwój

Foto: Adobe Stock

Może to jeszcze nie boom, ale widać wyraźnie, że firmy zaczęły inwestować w swój rozwój – wynika z poniedziałkowych danych GUS na temat kondycji średnich i dużych przedsiębiorstw, zatrudniających co najmniej 49 osób.

Nie tylko konsumpcja

Ich nakłady w pierwszym półroczu tego roku wyniosły łącznie 67,6 mld zł, czyli realnie o 7,9 proc. więcej niż rok wcześniej. – Jeśli spojrzymy na wyniki kwartalne, widać jeszcze większe przyspieszenie – komentuje Dawid Pachucki, ekonomista ING Banku Śląskiego. – O ile w pierwszym kwartale inwestycje wzrosły realnie o ok. 4,6 proc., o tyle w samym II kwartale, w porównaniu z II kwartałem 2020 r. już o ok. 16 proc. – wylicza.

To ważne, bo inwestycje przedsiębiorstw są jedną ze składowych inwestycji w gospodarce ogółem. Dotychczas dosyć mocno kulały, a głównym motorem wzrostu PKB był popyt konsumpcyjny. – Teraz sytuacja już się wyrównuje, można szacować, że inwestycje w całej gospodarce w II kwartale wzrosły o ok. 15 proc. To bardzo dobry wynik – podkreśla Pachucki.

Niepokojące sygnały?

Warto jednak zauważyć, że nie we wszystkich branżach widać równe odbicie. Przykładowo w usługach B2B inwestycje poszybowały o prawie 60 proc. (w pierwszym półroczu w porównaniu z pierwszym półroczem 2020), a w transporcie i gospodarce magazynowej o prawie 40 proc. Za to w przetwórstwie przemysłowym, choć przemysł jako pierwszy odzyskiwał siły po pandemicznym kryzysie – spadły w tym okresie o 3,6 proc.

Trochę niepokojąco wygląda też struktura biznesowych wydatków rozwojowych. Widać też, że przedsiębiorstwa bardzo chętnie kupują środki transportu (wzrost rok do roku o prawie 43 proc.) oraz maszyny i urządzenia (wzrost o 8,3 proc.), ale jeszcze niechętnie inwestują w nowe budynki (spadek o 3,4 proc.).

Dobre perspektywy

Zdaniem ekonomistów nie ma jednak powodów do obaw. – Jeśli chodzi o przetwórstwo przemysłowe w II kwartale, mamy tu wzrost inwestycji o ok. 3 proc. – wylicza Urszula Kryńska, ekspertka PKO BP. Może nie jest to wynik powalający, ale – jak zaznacza Kryńska – to odbicie po czterech kwartałach spadków.

– Sektor przetwórstwa przemysłowego jest niejednorodny – zauważa też Piotr Bartkiewicz z Banku Pekao SA. – Można się domyślać, że część przedsiębiorstw zakończyła cykl inwestycyjny, dzięki czemu mogły osiągać dobre wyniki w ostatnich miesiącach. Za to inne zaczynają ten proces.

Zdaniem ekonomistów w kolejnych miesiącach należy się spodziewać dalszego inwestycyjnego ożywienia. Wskazują na to m.in. badania NBP, wedle których nastroje inwestycyjne przedsiębiorstw są nawet lepsze niż przed wybuchem pandemii.

– Firmy powinny inwestować coraz śmielej – uważa Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej. – W najbliższym czasie można się spodziewać wzrostu wydatków na modernizację parków maszynowych i innych urządzeń zwiększających wydajność pracy, zwłaszcza w sektorze produkcyjnym, który, by sprostać zamówieniom, musi zwiększać moce. Jeśli zaś chodzi o nowe fabryki, rzeczywiście trzeba będzie jeszcze zaczekać – uważa Piotr Soroczyński.

Duże zyski

– Warto też zwrócić uwagę na strukturę rodzajową kosztów przedsiębiorstw – zaznacza Urszula Kryńska. – Widać, że rośnie tam udział zużycia materiałów, co oznacza rosnącą presję kosztową. To, wraz z pojawiającymi się problemami z podażą pracy, jest czynnikiem sprzyjającym optymalizacji procesów produkcyjnych, czyli inwestycji w sprzęt i maszyny.

Z kolei poniedziałkowe dane NBP o podaży pieniądza pokazały, że popyt na kredyt ze strony przedsiębiorstw raczej jest stabilny. Nie musi to jednak przeszkadzać we wzroście ich aktywności inwestycyjnej, ponieważ firmy nie mogą się skarżyć na brak pieniędzy. W pierwszym półroczu ich przychody rosły w tempie dwucyfrowym (o prawie 20 proc.), a zysk netto wręcz się podwoił do ok. 104 mld zł.

Ekonomia
Podcast „Twój Biznes”: Nowe restrykcje USA na chipy: Polska w gronie krajów drugiej kategorii
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Ekonomia
Biznes ma szansę zbudować kapitalizm interesariuszy
Ekonomia
Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabag Polska: Jest optymizm, ale i wiele wyzwań
Ekonomia
Pogrom byków na GPW. Gdzie jesteś św. Mikołaju?
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Ekonomia
Gaz może efektywnie wspierać zmianę miksu energetycznego
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego