Ameryka psuje rynki

Obawy o kondycję gospodarki USA nie pozwoliły polskim indeksom zakończyć tygodnia zwyżką

Publikacja: 14.08.2010 01:42

Dane makroekonomiczne napływające z Europy napawają optymizmem. Wzrostowi na światowych giełdach prz

Dane makroekonomiczne napływające z Europy napawają optymizmem. Wzrostowi na światowych giełdach przeszkadzają jednak obawy o kondycję amerykańskiej gospodarki.

Foto: Rzeczpospolita

Przed rozpoczęciem sesji na warszawskiej giełdzie przeważały pozytywne informacje. Wall Street zakończyła wprawdzie handel na minusach, ale mniejszych, niż można było się spodziewać po złych danych z amerykańskiego rynku pracy. Dobrze zachowały się rynki azjatyckie, gdzie japoński Nikkei wzrósł o 0,44 proc., a chiński SCI o 1,20 proc. Najlepsze dane napłynęły jednak z Europy.

Niemiecki urząd statystyczny ogłosił, że PKB tego kraju w II kwartale wzrósł o 2,2 proc. To najlepszy wynik od czasu zjednoczenia Niemiec. Wyższy od oczekiwań wzrost PKB odnotowano też we Francji (0,6 proc. zamiast 0,5 proc.).

Po tych informacjach WIG20 rozpoczął dzień wzrostem na otwarciu o 0,95 proc., a WIG o 0,65 proc. Na plusach rozpoczęły także sesje wszystkie najważniejsze zachodnioeuropejskie giełdy.

Nastroje inwestorów popsuły się jednak jeszcze przed południem. Nie pomogły lepsze od oczekiwań dane o wzroście PKB w strefie euro (1 proc. wobec 0,7 proc.) ani niższy niż spodziewany deficyt handlowy (1,6 mld euro zamiast 2,2 mld euro). Przeważyły obawy o dane makroekonomiczne z USA. Przez kolejne godziny WIG20 utrzymywał się 0,2 – 0,4 proc. poniżej kreski. Ogłoszone po południu lipcowa sprzedaż detaliczna oraz sprzedaż bez samochodów w Stanach Zjednoczonych rzeczywiście okazały się gorsze od prognoz analityków, choć były wyższe niż przed miesiącem.

W efekcie sesja na Wall Street rozpoczęła się od spadków, co uniemożliwiło warszawskiej giełdzie zakończenie tygodnia na plusie. WIG20 spadł o 0,59 proc., do 2452 punktów, a WIG o 0,39 proc.

Z dużych spółek najlepiej poradził sobie KGHM (wzrost o 2,5 proc.), który podał bardzo dobre wyniki finansowe, Polimex- -Mostostal (2,4 proc.) oraz CEZ (2,3 proc.). Największe spadki zanotowały natomiast Bioton (4,5 proc.) oraz z powodu mocno taniejącej ropy PKN Orlen (2,8 proc.).

Ekonomia
Zielona energia z morskiej farmy Baltica 2 popłynie już za dwa lata
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Ekonomia
Bezpieczne ferie z Wojażerem
Materiał Promocyjny
Weekendowe Nadania od InPost – usprawnij logistykę Twojej firmy
Ekonomia
Adamed Pharma międzynarodowym graczem
Ekonomia
Technologia daje odpowiedź na zmiany demograficzne