Poldanor kontra ANR

Poldanor, lider w budowaniu biogazowni rolniczych w Polsce, musi zwolnić tempo inwestycji. Powodem są problemy z dzierżawą gruntów

Publikacja: 07.03.2011 03:53

Poldanor kontra ANR

Foto: Fotorzepa, Dariusz Gorajski

– Od ponad pół roku jesteśmy w posiadaniu pozwoleń na budowę dwóch biogazowni rolniczych na gruntach dzierżawionych od Agencji Nieruchomości Rolnych. A agencja na obecną chwilę  odmawia wydania zgody na przedłużenie umowy dzierżawy tych gruntów i tym samym uniemożliwia nam rozpoczęcie budowy – mówi Grzegorz Brodziak, prezes Poldanoru.

Umowy dzierżawy na te nieruchomości wygasają Poldanorowi w roku 2013, ale spółka nie ruszy z inwestycjami bez zapewnienia sobie długoletniego prawa do gruntów. Firma założona przez Duńczyków dzierżawi na Pomorzu w sumie ok. 10 tys. hektarów i należy do czołówki producentów rolnych w kraju.

– Obecnie agencja przede wszystkim nastawiona jest na sprzedaż, a nie dzierżawę nieruchomości – zaznacza Michał Koczalski z biura prasowego ANR. Zgodnie z obowiązującymi w Agencji zasadami umowy, których termin wygaśnięcia jest dłuższy niż pół roku, są przedłużane jedynie w sytuacji, gdy dzierżawca uczestniczy lub zamierza uczestniczyć w programach współfinansowanych z funduszy unijnych dla rolnictwa,  i to tylko na okres niezbędny do skorzystania z unijnej dotacji.

100 mln zł

do 2013 r. chce przeznaczyć Poldanor na biogazownie

Do tej pory w Polsce wybudowano w sumie dziesięć biogazowni rolniczych, z czego siedem należy do Poldanoru. Plan inwestycyjny duńskiej spółki zakłada budowę kolejnych pięciu biogazowni rolniczych do 2013 r., co będzie kosztowało ok. 100 mln zł.

Poldanor nie korzysta jednak przy inwestycjach z unijnych programów dla rolnictwa, tylko z finansowania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Brak zgody agencji prawdopodobnie spowoduje, że wybudujemy  planowane obiekty w innych lokalizacjach, na gruntach będących naszą własnością – dodaje Brodziak.

 

Ekonomia
W biznesie nikt nie może iść sam
Ekonomia
Oszczędna jazda – techniki, o których warto pamiętać na co dzień
Ekonomia
Złoty wiek dla ambitnych kobiet
Ekonomia
Rekordowy Kongres na przełomowe czasy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Ekonomia
Targi w Kielcach pokazały potęgę sektora rolnego