Dzień Nauczyciela 2024: Czy szkoły będą zamknięte? Co z opieką nad dziećmi?

Już za niecały tydzień – 14 października – obchodzić będziemy Dzień Edukacji Narodowej, nazywany potocznie Dniem Nauczyciela. Sprawdzamy, jak wygląda wtedy działanie szkół. Czy są lekcje? I co z opieką nad dziećmi?

Publikacja: 09.10.2024 06:43

Dzień Nauczyciela: Czy są zajęcia?

Dzień Nauczyciela

Dzień Nauczyciela: Czy są zajęcia?

Foto: Studio Romantic/Adobe Stock

Co roku 14 października obchodzony jest Dzień Nauczyciela. W tym roku wypada on w poniedziałek.

Dzień Edukacji Narodowej: Czy nauczyciele mają wolne?

Zgodnie z art. 74 Ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku Karta Nauczyciela „W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych”. Należy jednak pamiętać, że chociaż jest to święto pracowników oświaty, nie jest to dzień wolny od pracy dla nich.

Nauczyciele tego dnia są jedynie zwolnieni z obowiązku prowadzenia zajęć dydaktycznych, czyli tych wynikających z planu lekcji i programu nauczania. Jednak poza zajęciami dydaktycznymi nauczyciele – jak wynika z art. 42 ust. 2 wspomnianej wyżej ustawy – zobowiązani są realizować również:

Czytaj więcej

Nauczyciele mogą zadawać prace domowe? A uczniowie muszą je odrabiać? Oto zasady
  • inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły (w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów),
  • zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.

W związku z tym 14 października nie jest dla nauczycieli dniem wolnym od pracy. Są zwolnieni z prowadzenia zajęć dydaktycznych, jednak muszą być obecni w pracy i wykonywać ją w przynajmniej jednym z dwóch wyżej wymienionych obszarów.

Dzień Nauczyciela: Jak działają szkoły?

Dzień Nauczyciela jest jedynie dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. Szkoły muszą być jednak otwarte dla uczniów i zapewniać im opiekę. Najczęściej odbywają się wtedy uroczyste apele z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Poza tym wydarzeniem mogą mieć miejsce również inne zajęcia niezwiązane z programem nauczania. Natomiast nawet w przypadku ich braku uczniowie mają tego dnia prawo normalnie znajdować się pod opieką szkoły i przebywać np. w świetlicy.

Czytaj więcej

Studia i liceum są "wliczane" do emerytury? Okresy nieskładkowe a staż pracy

Dzień Nauczyciela jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych i w związku z tym – zgodnie z par. 6 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11.08.2017 roku w sprawie organizacji roku szkolnego – szkoła zobowiązana jest do zorganizowania zajęć wychowawczo-opiekuńczych. Jednocześnie ma obowiązek poinformować o fakcie ich organizacji rodziców uczniów. W związku z tym niezgodne z prawem jest całkowite zamknięcie szkoły w Dzień Nauczyciela.

Co roku 14 października obchodzony jest Dzień Nauczyciela. W tym roku wypada on w poniedziałek.

Dzień Edukacji Narodowej: Czy nauczyciele mają wolne?

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Praca, Emerytury i renty
Dodatki do emerytur i rent od 1 marca 2025. Ile wyniosą po podwyżce?
W sądzie i w urzędzie
Ważny komunikat w sprawie mObywatela. Termin mija już 25 lutego
Prawo drogowe
Prawo jazdy mimo sądowego zakazu prowadzenia? Cwaniacy wykorzystują lukę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego