Ambasador Rosji podważa słowa Donalda Trumpa. Chodzi o wojnę na Ukrainie

Donald Trump kilkukrotnie mówił, że jest w stanie zakończyć wojnę Rosji z Ukrainą w ciągu jednego dnia, jeśli znów zostanie prezydentem USA. Ambasador Rosji przy ONZ Wassilij Nebenzia stwierdził jednak, że nie jest to możliwe.

Publikacja: 02.07.2024 06:51

Wassilij Nebenzia

Wassilij Nebenzia

Foto: REUTERS/Caitlin Ochs

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 860

- Ukraiński kryzys nie może zostać rozstrzygnięty w ciągu jednego dnia — powiedział Nebenzia pytany w poniedziałek przez dziennikarzy o wypowiedzi Trumpa.

Rosyjski dyplomata przekonuje, że wojna Rosji z Ukrainą mogła skończyć się w kwietniu 2022 roku

Trump już w maju 2023 roku mówił, że „chce, aby Rosjanie i Ukraińcy przestali umierać”. - I zrobię to — zrobię to w ciągu 24 godzin — dodał zapowiadając, że byłby w stanie doprowadzić do zakończenia wojny na Ukrainie po rozmowach z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim i prezydentem Rosji, Władimirem Putinem.

W kolejnych miesiącach Trump wielokrotnie mówił, że będzie w stanie szybko doprowadzić do zakończenia wojny na Ukrainie. W czasie niedawnej debaty z Joe Bidenem były prezydent USA powiedział, że jeśli wygra wybory prezydenckie to zakończy wojnę na Ukrainie jeszcze przed objęciem urzędu. - Gdybyśmy mieli prawdziwego prezydenta, prezydenta, który byłby szanowany przez Putina... nigdy nie najechałby on Ukrainy — stwierdził też Trump.

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 859. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 859. dniu wojny

Foto: PAP

Nebenzia przekonywał, że wojna mogła zakończyć się w kwietniu 2022 roku w czasie negocjacji w Stambule, gdy Rosja i Ukraina miały rzekomo być „bardzo blisko” porozumienia. Rosyjski dyplomata dodał, że to zachodni sojusznicy Ukrainy powstrzymali ją przed zawarciem porozumienia pokojowego z Rosją i skłonili do kontynuowania walki.

Ukraiński kryzys nie może zostać rozstrzygnięty w ciągu jednego dnia

Wassilij Nebenzia, ambasador Rosji przy ONZ

Rosyjski ambasador przy ONZ ostrzega: Im trudniejsza sytuacja Ukrainy na froncie, tym trudniej będzie zakończyć wojnę metodami dyplomatycznymi

Rosyjski ambasador stwierdził następnie, że obecnie prezydent Zełenski „biega z tzw. planem pokojowym, który, oczywiście, nie jest planem pokojowym, ale żartem”. Plan pokojowy Zełenskiego jako podstawę prowadzenia rozmów z Rosją wskazuje zachowanie integralności terytorialnej Ukrainy, co oznaczałoby wycofanie się Rosjan z okupowanych części Ukrainy. Tymczasem Władimir Putin przedstawił niedawno swoją propozycję dotyczącą rozmów pokojowych, której elementem było wycofanie się ukraińskich wojsk z kontrolowanej przez Ukrainę części obwodów nielegalnie anektowanych przez Rosję. Na tę wypowiedź Putina wskazał też Nebenzia.

Dyplomata wykluczył możliwość rozmów z Ukrainą na podstawie formuły pokojowej Zełenskiego i zaapelował o „realizm” oraz wzięcie pod uwagę tego, co stało się od kwietnia (2022 roku — red.). Ostrzegł też, że im trudniejsza będzie sytuacja Ukrainy na froncie, tym trudniej będzie zakończyć wojnę metodami dyplomatycznymi.

Rosja rozpoczęła nielegalną inwazję na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. W toku walk zajęła część obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego, które jesienią 2022 roku nielegalnie anektowała. Obecnie Rosjanie prowadzą ofensywę w obwodzie charkowskim i powoli posuwają się naprzód w obwodzie donieckim. Rosja okupuje dziś kilkanaście procent terytorium Ukrainy. Od 2014 roku Rosja nielegalnie okupuje Półwysep Krymski.

Dyplomacja
Andrzej Duda po spotkaniu z Wołodymyrem Zełenskim. Polski prezydent wierzy w Ukrainę w NATO
Dyplomacja
Reuters łączy wizytę Wołodymyra Zełenskiego w Polsce z rzezią wołyńską
Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski w Polsce. Spotka się z Donaldem Tuskiem
Dyplomacja
Koniec wojny w Strefie Gazy na wyciągnięcie ręki
Dyplomacja
Współpraca wojskowa europejskich sojuszników. Polisa na Trumpa
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego