Przez pół roku na czele UE stać będą Węgry Viktora Orbána

Węgry objęły 1 lipca prezydencję w Unii Europejskiej. Hasło prezydencji węgierskiej nawiązuje do wyborczego hasła Donalda Trumpa i brzmi: "Uczyńmy Europę znów wielką" ("Make Europe Great Again").

Publikacja: 01.07.2024 07:14

Viktor Orbán

Viktor Orbán

Foto: REUTERS/Marton Monus

arb

Przed przejęciem przez Węgry prezydencji od Belgii niektórzy europarlamentarzyści zgłaszali zastrzeżenia co do tego, czy Węgry powinny mieć prawo do tego, by stać na czele UE, biorąc pod uwagę spór między rządem Orbána a Brukselą w kwestii praworządności. Komisja Europejska zarzuca rządowi Viktora Orbána podejmowanie działań i reform, które oznaczają odchodzenie od rządów prawa.

Prezydencja w UE

Prezydencja w UE

Foto: PAP

Jakie cele stawiają sobie Węgry w czasie prezydencji w UE?

Rolą prezydencji jest ustanawianie unijnej agendy, przewodniczenie posiedzeniom Rady Europejskiej (z wyjątkiem Rady ds. Zagranicznych) oraz wypracowanie porozumień z Parlamentem Europejskim ws. przyjmowanego prawa.

Węgry obejmują prezydencję w okresie przejściowym — Unia Europejska jest po wyborach do Parlamentu Europejskiego, przed wyłonieniem nowej Komisji Europejskiej, która musi uzyskać poparcie w PE.

Czytaj więcej

UE potwierdza rozpoczęcie rozmów w sprawie członkostwa Ukrainy i Mołdawii. Znana data

Węgrzy, w czasie swojej prezydencji, chcą skupić się na kilku tematach: zwiększaniu konkurencyjności UE; wzmacnianiu polityki obronnej UE; konsekwentnej i merytorycznej polityce rozszerzenia; powstrzymywaniu nielegalnej migracji; kształtowaniu przyszłej polityki spójności; promowaniu polityki rolnej UE zorientowanej na rolników; stawianiu czoła wyzwaniom demograficznym.

Węgry chcą się zająć rozszerzeniem Unii Europejskiej, ale nie wspominają o Ukrainie

Pavel Havlicek, przedstawiciel think-tanku Association for International Affairs (Stowarzyszenie Spraw Międzynarodowych) w rozmowie z agencją Reutera zwraca uwagę, że Węgrzy, w czasie swojej prezydencji, będą miały niewielki wpływ na agendę legislacyjną w UE, ponieważ - w związku z wyłanianiem nowych władz Unii Europejskiej - proces legislacyjny w nowym PE rozpocznie się dopiero pod koniec obecnego, albo nawet na początku przyszłego roku.

Węgry obejmują prezydencję w okresie przejściowym — Unia Europejska jest po wyborach do Parlamentu Europejskiego, przed wyłonieniem nowej Komisji Europejskiej

W kwestii polityki rozszerzania UE Węgry podkreślają, że będą starały się przyspieszać proces integracji z Unią Europejską państw z rejonu Bałkanów. Nie wspominają natomiast — co zarzucają Budapesztowi jego krytycy — o Ukrainie.

Węgry nie udzielają pomocy militarnej Ukrainie i opowiadają się za jak najszybszym rozpoczęciem rozmów pokojowych Ukrainy z Rosją. Rząd Orbána wypowiadał się też sceptycznie na temat sankcji wobec Rosji, które - zdaniem Budapesztu - szkodzą bardziej Unii Europejskiej niż Moskwie.

Dyplomacja
Jest potwierdzenie: Beniamin Netanjahu nie przyjedzie do Polski. Izrael deleguje jednego z ministrów
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Dyplomacja
Elon Musk spotkał się z wiceprezydentem Chin
Dyplomacja
Rosja lekceważy stuletnią umowę Wielkiej Brytanii i Ukrainy. „Mało wiążące”
Dyplomacja
Szefowa MSZ Niemiec krytykuje własny rząd. „To mnie boli”
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Dyplomacja
Rosjanie w Izbie Lordów. Jak dyplomaci z Rosji "zgubili się" w parlamencie
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego