Sekretarz generalny NATO reaguje na pakt obronny zawarty przez Rosję i Koreę Północną

Podpisanie przez Władimira Putina i Kim Dzong Una umowy o partnerstwie strategicznym między Rosją a Koreą Północną, której elementem jest pakt obronny łączący oba kraje, skomentował sekretarz generalny Sojuszu, Jens Stoltenberg.

Publikacja: 20.06.2024 06:01

Kim Dzong, Jens Stoltenberg, Władimir Putin

Kim Dzong, Jens Stoltenberg, Władimir Putin

Foto: REUTERS/Johanna Geron, REUTERS/Maxim Shemetov, Sputnik/Gavriil Grigorov/Pool via REUTERS

arb

Według Stoltenberga podpisanie paktu obronnego przez Rosję i Koreę Północną wskazuje na nasilającą się współpracę między autorytarnymi siłami i „podkreśla wagę tego, by demokracje prezentowały wspólny front”.

Na mocy umowy zawartej między Rosją a Koreą Północną, której treść ujawniła agencja KCNA, oba kraje zobowiązują się „bez zwłoki” udzielić pomocy wojskowej drugiej stronie, jeśli zostanie ona zaatakowana przez jedno państwo lub grupę państw.

Jens Stoltenberg ostrzega: Reżimy autorytarne wspierają się, jak nigdy dotąd

Stoltenberg stwierdził, że Korea Północna już wcześniej dostarczyła „niezwykłą ilość amunicji” walczącej z Ukrainą Rosji, a Chiny i Iran „wspierają Moskwę wojskowo w jej wojnie przeciw Ukrainie”.

Czytaj więcej

Andrzej Łomanowski: Antyzachodni front Putina w Azji

- Musimy być świadomi, że autorytarne siły coraz bardziej się do siebie zbliżają. Wspierają się nawzajem w sposób, którego dotąd nie widzieliśmy — mówił Stoltenberg w czasie dyskusji, w której brał udział w trakcie oficjalnej wizyty w Kanadzie.

- Kiedy coraz bardziej i bardziej do siebie się zbliżają - autorytarne reżimy, takie jak Korea Północna i Chiny, Iran, Rosja — jest jeszcze ważniejsze, abyśmy zbliżali się do siebie jako państwa wierzące w wolność i demokrację - dodał sekretarz generalny NATO.

Jeśli nie będziemy w stanie zachować pokoju, wówczas to co robimy w kwestii ochrony zdrowia, zmian klimatu i edukacji... nie powiedzie się

Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO

Sekretarz generalny NATO tłumaczy, dlaczego Sojusz zaprasza na szczyt przywódców państw znajdujących się w Azji i na Pacyfiku

Stoltenberg mówił też, że zbliżenie Rosji z państwami w Azji (po wizycie w Korei Północnej Władimir Putin udaje się do Wietnamu) oznacza, że rośnie znaczenie współpracy NATO z sojusznikami w rejonie Azji i Pacyfiku — dlatego, jak wyjaśnił, przywódcy Australii, Japonii, Nowej Zelandii i Korei Południowej zostali zaproszeni na szczyt NATO w Waszyngtonie.

W kontekście wydatków krajów NATO na zbrojenia Stoltenberg mówił, że wiele państw Sojuszu „obawia się o równowagę budżetową”. - Chcą wydawać pieniądze na zdrowie i edukację - mówił. - Jeśli nie będziemy w stanie zachować pokoju, wówczas to co robimy w kwestii ochrony zdrowia, zmian klimatu i edukacji... nie powiedzie się - ostrzegł.

Dyplomacja
Reuters łączy wizytę Wołodymyra Zełenskiego w Polsce z rzezią wołyńską
Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski w Polsce. Spotka się z Donaldem Tuskiem
Dyplomacja
Koniec wojny w Strefie Gazy na wyciągnięcie ręki
Dyplomacja
Współpraca wojskowa europejskich sojuszników. Polisa na Trumpa
Dyplomacja
Król Karol III przyjedzie do Polski. Pierwsza wizyta w Auschwitz-Birkenau