W pierwszym odruchu szef izraelskiego MSZ wezwał na konsultacje ambasadorów w tych krajach. – Izrael nie będzie milczeć wobec tych, którzy podważają jego suwerenność i zagrażają jego bezpieczeństwu – napisał na platformie X minister Jisra’el Kac.
Norwegia, Hiszpania oraz Irlandia zapowiadają oficjalne uznanie państwa palestyńskiego już 28 maja. Liczba krajów członkowskich ONZ, które w ten sposób wspierają Palestyńczyków, wzrośnie więc do 146. Plany takie nie są obce rządom Słowenii, Belgii oraz Malty. Do tej pory Szwecja była jedynym członkiem UE, który podjął taką decyzję. Kilka innych krajów europejskich uczyniło to przed przystąpieniem do UE, w tym Polska, Czechy, Bułgaria, Cypr, Węgry, Rumunia i Słowacja.
Wśród krajów uznających Palestynę nie ma najważniejszych państw Zachodu i większości krajów UE, w tym Niemiec i Francji. Nie uznaje jej też żaden z krajów G7.
Czytaj więcej
Irlandia, Hiszpania i Norwegia mają ogłosić w środę plany formalnego uznania państwa palestyńskiego. Władze Izraela ostrzegają, że doprowadzi to do "destabilizacji i podsycenia ekstremizmu".