Ambasador Izraela krytykuje Polskę po decyzji w sprawie Palestyny

Zgromadzenie Ogólne ONZ przegłosowało przyznanie Palestynie nowych „praw i przywilejów”. Za rezolucją głosowały 143 państwa, w tym Polska. Ambasador Izraela nazwał to "szkodliwą decyzją".

Publikacja: 11.05.2024 07:56

Ambasador Izraela Jakow Liwne

Ambasador Izraela Jakow Liwne

Foto: Michał Szułdrzyński

Liczący 193 członków Zgromadzenie Ogólne ONZ zatwierdziło rezolucję  większością głosów 143 do 9, przy 25 wstrzymujących się. 

Pierwotny projekt uchwały Zgromadzenia został znacząco zmieniony, aby rozwiać obawy nie tylko USA, ale także Rosji i Chin, jak przekazało agencji AP trzech zachodnich dyplomatów, wypowiadających się pod warunkiem zachowania anonimowości ze względu na prywatny charakter negocjacji.

„Dla Polski głosowanie za rezolucją jest spójne z dotychczasowym stanowiskiem, wynikającym również z uznania przez nasze państwo palestyńskiej deklaracji niepodległości w 1988 r.” - przekazało po głosowaniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

„Polska rozumie i od dziesięcioleci wspiera dążenia narodu palestyńskiego do samostanowienia i państwowości. Na każdym forum działamy na rzecz pokoju i stabilności na Bliskim Wschodzie, w konflikcie izraelsko-palestyńskim opowiadając się stale za rozwiązaniem dwupaństwowym opartym na prawie międzynarodowym, jako jedynym mogącym zakończyć strach i cierpienie obydwu społeczności. Uważamy rezolucję Zgromadzenia Ogólnego za słuszny i ważny krok w tym kierunku” - czytamy w komunikacie.

Czytaj więcej

Theodore Rosengarten: Krytykowanie Izraela nie jest antysemityzmem

Polska poparła rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie zwiększenia uprawnień Palestyny w Organizacji Narodów Zjednoczonych

Wcześniej Stany Zjednoczone zawetowały szeroko popieraną uchwałę Rady Bezpieczeństwa, która torowałaby drogę do pełnego członkostwa Palestyny w ONZ. 

Palestyńczycy są obecnie państwem obserwacyjnym niebędącym członkiem, co stanowi de facto uznanie państwowości przyznane przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2012 r. Jednak wniosek o zostanie pełnoprawnym członkiem ONZ musi zostać zatwierdzony przez Radę Bezpieczeństwa, a następnie uzyskać co najmniej przez dwie trzecie głosów Zgromadzenia Ogólnego.

Ambasador Izraela mówi o „szkodliwej decyzji” Polski

Decyzję Polski o poparciu rezolucji w ONZ skrytykował ambasador Izraela Jakow Liwne.

„Polska popierająca członkostwo Palestyny w ONZ po masakrze z 7 października to: 1. niebezpieczny precedens nagradzania agresora. 2. Kontynuacja antyzachodniej decyzji Sowietów z 1988 r. o uznaniu ”państwa palestyńskiego„. 3. Nagradzanie Iranu i Hamasu wbrew stanowisku USA i Izraela. 4. Całkowite pogwałcenie Karty Narodów Zjednoczonych dla korzyści politycznych” - ocenił dyplomata.

„To zła i szkodliwa decyzja dla bezpieczeństwa, stabilności i Polski” - dodał Liwne.

Dyplomacja
Viktor Orbán liczy na porozumienie z USA. Chodzi o to, by cła nie zaszkodziły Węgrom
Dyplomacja
Rozmowy w Paryżu. Będą namawiać USA, by wobec Rosji „częściej używały kija”
Dyplomacja
Nieoficjalnie: Izrael chciał w maju zaatakować Iran. Sprawę rozstrzygnął Donald Trump
Dyplomacja
USA zamkną niemal 30 placówek dyplomatycznych? Część z nich znajduje się w Europie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Dyplomacja
Biały Dom: Donald Trump zorganizował spotkanie ws. Iranu w pokoju dowodzenia