Sondaż: Czy Andrzej Duda powinien mieć wpływ na wybór polskiego komisarza w UE?

"Czy prezydent Andrzej Duda powinien Pani/Pana zdaniem mieć wpływ na powołanie polskiego komisarza w Unii Europejskiej?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 11.05.2024 07:10

Andrzej Duda i Donald Tusk

Andrzej Duda i Donald Tusk

Foto: PAP, Radek Pietruszka

arb

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego, w momencie formowania się nowej Komisji Europejskiej na linii rząd Donalda Tuska -prezydent Andrzej Duda może dojść do sporu o wybór unijnego komisarza.

Ustawa kompetencyjna, czyli dlaczego może dojść do sporu Andrzeja Dudy i rządu Donalda Tuska ws. wyboru komisarza?

Dotychczas wybór komisarza był kompetencją rządu, ale przyjęta w ostatnich miesiącach działania rządu PiS, tuż przed wyborami z 15 października, tzw. ustawa kompetencyjna, postawiła przed rządem wymóg przedstawiania prezydentowi do zatwierdzenia kandydatów na niektóre funkcje w UE, w tym na stanowisko komisarza.

Przepisy ustawy stanowią, że prezydent ma prawo odmówić rządowi zgody na desygnowanie kandydatów na siedem stanowisk w Unii, w tym właśnie komisarza UE. W warunkach kohabitacji, jaką mamy obecnie w Polsce (prezydent wywodzi się z innego obozu niż rząd), grozi to impasem i patową sytuacją, w której Polska może mieć problem z wyłonieniem komisarza.

Czytaj więcej

Ursula von der Leyen w Katowicach: Zapowiada powołanie komisarza obrony UE

Spekuluje się, że rząd może być zainteresowany obsadzeniem stanowiska komisarza ds. obrony, które ma pojawić się w nowej Komisji Europejskiej. Funkcję tę mógłby objąć obecny szef MSZ, Radosław Sikorski. Tymczasem PiS ma proponować, aby komisarzem był były polityk PO, a obecnie europoseł PiS, Jacek Saryusz-Wolski. Media informowały, że prezydent Andrzej Duda ma przychylać się do tej kandydatury.

Być może jednak politycy koalicji rządzącej zignorują przepisy ustawy, którą uznają za niekonstytucyjną. Powołują się przy tym na artykuł 146 konstytucji, który mówi, że do kompetencji rządu należy m.in. prowadzenie polityki zagranicznej, a wybór komisarza jest elementem tej polityki. Jednak w konstytucji zapisano też (artykuł 133), że w zakresie polityki zagranicznej prezydent współdziała z premierem i ministrem właściwym do spraw zagranicznych. - Po prostu ją pominiemy — mówił w radiu TOK FM o ustawie kompetencyjnej wiceszef MSZ, Andrzej Szejna.

Obecnie komisarzem desygnowanym do KE przez Polskę jest Janusz Wojciechowski, który pełni funkcję komisarza ds. rolnictwa. W KE każdy kraj członkowski ma jednego komisarza. Komisarze mają na forum KE reprezentować interesy całej UE, a nie tylko krajów, z których pochodzą. 

Sondaż: 46 proc. osób z wyższym wykształceniem nie chce, aby prezydent miał wpływ na wybór komisarza w UE

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy czy — ich zdaniem - prezydent powinien mieć wpływ na powołanie polskiego komisarza w Unii Europejskiej?

Na tak zadane pytanie „tak” odpowiedziało 37,6 proc. badanych.

Odpowiedzi „nie” udzieliło 40,4 proc. respondentów.

22 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

- Udział osób negatywnie nastawionych do pomysłu zwiększa się w kolejnych grupach wiekowych (34% - osoby do 24 roku życia, 46% - osoby powyżej 50 lat). Częściej niż ogół respondentów możliwy wpływ Prezydenta na wybór komisarza w UE krytykują osoby po studiach wyższych (46%) oraz te, których dochody wynoszą od 5001 zł do 7000 zł netto (46%). Taką opinię wyraża częściej niż co drugi respondent (53%) z miast o wielkości 200 tys. – 499 tys. mieszkańców — komentuje wyniki badania Adam Jastrzębski, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 7-8 maja 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.


Dyplomacja
Widmo regionalnej wojny nad Afryką. Jest reakcja Rady Bezpieczeństwa ONZ
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Dyplomacja
USA jednak nie nałożą ceł na Kolumbię. Jest porozumienie
Dyplomacja
Mark Rutte mówi w Davos: Donald Trump ma rację, problemem jest Europa
Dyplomacja
Sekretarz stanu USA jedzie do Panamy. Będą rozmowy o Kanale Panamskim
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Dyplomacja
Ameryka-Chiny: bój o sztuczną inteligencję
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku