Aktualizacja: 20.11.2024 13:28 Publikacja: 29.12.2023 23:03
Służby w miejscowości Sosnowa Dębowa w woj. lubelskim. Od rana w województwie lubelskim poszukiwano obiektu, który wleciał nad Polskę od strony granicy z Ukrainą
Foto: PAP, Darek Delmanowicz
W piątek rano niezidentyfikowany obiekt powietrzny wleciał w strefę RP. Od momentu przekroczenia granicy do chwili zaniknięcia sygnału był obserwowany przez wojskowe stacje radiolokacyjne. Fakt naruszenia przestrzeni powietrznej potwierdziło Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.
W związku z naruszeniem polskiej przestrzeni publicznej w KPRM odbyła się narada z udziałem m.in. premiera Donalda Tuska i szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza. Później w BBN odbyła się rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z ministrem obrony narodowej i dowódcami Wojska Polskiego.
Rzecznik brytyjskiego premiera Keira Starmera nazwał rosyjski rząd „zdemoralizowanym”, po tym, gdy Rosja zmieniła swoją doktrynę nuklearną, obniżając próg użycia przez Rosję broni atomowej.
Szef MSZ Estonii Margus Tsahkna przekonuje, że europejscy przywódcy muszą być przygotowani do wysłania wojsk na Ukrainę, aby zagwarantować bezpieczeństwo tego kraju po porozumieniu pokojowym z Rosją, do którego doprowadzi Donald Trump.
Po tym, jak USA udzieliły Ukrainie zgody na atakowanie celów w głębi Rosji przy użyciu amerykańskich pocisków ATACMS, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow w wywiadzie udzielonym agencji TASS poruszył temat rosyjskiej doktryny nuklearnej.
Ignacio Lula da Silva miał nadzieję, że przekona zebranych w Rio de Janeiro przywódców do współpracy dla ludzkości. Nie przewidział, że wróci Trump.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Hiszpania poczuła się urażona, że jej minister nie weźmie udziału we wtorkowym spotkaniu szefów dyplomacji Polski, Niemiec i Francji z udziałem Włoch.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Amerykanie przekażą Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej wart 275 mln dolarów.
Polacy coraz mocniej się boją rozlania wojny na nasz kraj, śledzą informacje o eskalacji konfliktu w Ukrainie, a najbardziej angażującym tematem w serwisach społecznościowych jest nowa doktryna nuklearna Rosji. Czy Sławomir Mentzen, który próbuje zagospodarować te tematy w wyborach prezydenckich, ma szansę zostać tzw. kandydatem protestu?
Ambasada Stanów Zjednoczonych w stolicy Ukrainy została tymczasowo zamknięta - poinformował Departament Stanu. Polscy dyplomaci pozostają na posterunku - oświadczył szef MSZ Radosław Sikorski.
Fiński rząd opublikował poradnik dotyczący przygotowania się na różne sytuacje kryzysowe. Resort zapewnia, że nie chodzi o alarmowanie ludzi, ale o przygotowanie ich do sytuacji nadzwyczajnych.
W przyszłym roku Kancelaria Sejmu na wydać 200 tys. na przygotowanie się do odwiertu umożliwiającego korzystanie z podziemnych źródeł – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Czy ma to związek z wojną w Ukrainie?
Admirał Samuel Paparo szef amerykańskiego Dowództwa Indo-Pacyfiku przemawiając na forum think tanku Brookings Institution w Waszyngtonie przyznał, że wsparcie dla Ukrainy i Izraela wpływa na istotne zmniejszenie zapasów amunicji w magazynach amerykańskiej armii.
W 1000. dniu wojny Rosji z Ukrainą Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji na prezydenta, opublikował na platformie X obszerny wpis, podsumowujący sytuację na froncie. Dzień później swój wywód rozwijał w telewizji.
Władimir Putin sygnalizuje gotowość do rozmów o zawieszeniu broni na Ukrainie z nowo wybranym prezydentem USA Donaldem Trumpem, ale stawia twarde warunki – twierdzi agencja Reuters, powołując się na pięć źródeł zbliżonych do Kremla. Jednak Rosja nie zamierza zrezygnować z zajętych terenów i domaga się od Ukrainy rezygnacji z członkostwa w NATO.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas