Orban: UE nie może rozpocząć negocjacji akcesyjnych z Ukrainą

Viktor Orban na antenie węgierskiego radia przekonywał, że stanowisko Węgier ws. rozpoczęcia negocjacji członkowskich z Ukrainą jest jasne.

Publikacja: 10.11.2023 09:07

Viktor Orban

Viktor Orban

Foto: AFP

arb

- UE nie może rozpocząć negocjacji akcesyjnych z Ukrainą - oświadczył premier Węgier.

Węgry zablokują rozpoczęcie negocjacji z Ukrainą?

W tym tygodniu Komisja Europejska zarekomendowała, by takie negocjacje z Ukrainą rozpocząć., gdy tylko stawiane Ukrainie warunki zostaną spełnione Ukraina od 2022 roku ma status państwa-kandydata do UE. Z wnioskiem o członkostwo w Unii Europejskiej Ukraina wystąpiła kilka dni po wybuchu wojny z Rosją.

Czytaj więcej

KE zaprzecza, że Węgry są w stanie zablokować 50 miliardów euro pomocy dla Ukrainy

Przywódcy UE na szczycie, który będzie miał miejsce w połowie grudnia, podejmą decyzję czy przychylić się do rekomendacji Komisji Europejskiej. Decyzja o rozpoczęciu negocjacji członkowskich z Ukrainą musi zapaść jednogłośnie.

Liderzy UE w grudniu będą też podejmować decyzję ws. tego czy negocjacje akcesyjne rozpocząć z Mołdawią, która - podobnie jak Ukraina - od 2022 roku ma status państwa-kandydata do UE.

Viktor Orban: Sprzeciw wobec rozmów z Ukrainą nie ma nic wspólnego ze środkami z UE dla Węgier

Orban na antenie węgierskiego radia wyjaśniał, że sprzeciw Węgier ws. rozpoczęcia rozmów o członkostwie w UE z Ukrainą nie ma nic wspólnego z konfliktem między Budapesztem a Brukselą dotyczącym kwestii praworządności oraz blokowania przez KE wypłaty środków z Funduszu Odbudowy Węgrom.

Strona węgierska sygnalizowała, że nie zgodzi się na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą, jeśli ta nie zadba o prawa mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu

- Odmowa Węgier na rozpoczęcie negocjacji członkowskich z Ukrainą nie jest kwestię układu biznesowego... Nie może być łączona z kwestią funduszy, które Węgrom się należą - podkreślił Orban.

Wcześniej strona węgierska sygnalizowała, że nie zgodzi się na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą, jeśli ta nie zadba o prawa mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu. Węgry sprzeciwiają się przepisom dotyczącym nauki w ukraińskich szkołach, które przewidują, że co najmniej 75 proc. lekcji dla przedstawicieli mniejszości narodowych musi odbywać się po ukraińsku. Zdaniem Węgier jest to dyskryminowanie mniejszości węgierskiej.

Dyplomacja
Lot na Marsa? Rosja oferuje współpracę Elonowi Muskowi
Dyplomacja
Rosja wkracza do gry. Oferuje mediacje między USA i Iranem
Dyplomacja
Donald Tusk o cłach Donalda Trumpa: Cios dotkliwy, przetrzymamy
Dyplomacja
Donald Trump nie nałożył ceł odwetowych na Rosję. Dlaczego?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Dyplomacja
Cła odwetowe Donalda Trumpa. Jest reakcja Chin. Żądają zmiany decyzji