Koniec z ograniczeniem zbrojeń w Europie: Rosja wypowiada Traktat, NATO go zawiesza

NATO wydało komunikat w którym zapowiedziało zawieszenie Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (CFE).

Publikacja: 07.11.2023 13:42

Zniszczony rosyjski czołg na Ukrainie

Zniszczony rosyjski czołg na Ukrainie

Foto: PAP/Abaca

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 622

Traktat o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie wszedł w życie 9 listopada 1992 roku. Jego strony - państwa NATO i państwa byłego Układu Warszawskiego - zobowiązywały się do stosowania limitów jeśli chodzi o rozmieszczanie broni konwencjonalnej.

Limity dotyczące wojsk konwencjonalnych w Europie przestają obowiązywać

Limity dotyczyły wojsk lądowych rozmieszczanych między Oceanem Atlantyckim a Uralem oraz na terytorium Turcji.

Każda z "grup państw stron" zobowiązywała się do ograniczenia sił rozmieszczanych na tym obszarze do 20 tys. czołgów, 20 tys. zestawów artyleryjskich, 30 tysięcy bojowych wozów piechoty i 6 800 samolotów bojowych oraz 2 tys. śmigłowców.

Rosja wypowiada Traktat, NATO go zawiesza

W środę MSZ Rosji poinformował, że Moskwa zakończyła procedurę odstępowania od Traktatu, którego stosowanie zawiesiła w 2007 roku, m.in. po pojawieniu się informacji o planach rozmieszczenia elementów tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach.

Czytaj więcej

Wyścig zbrojeń bez żadnych ograniczeń

W komunikacie MSZ Rosji czytamy, że "traktat dla Rosji staje się historią". Moskwa zarzuca USA podważanie postzimnowojennego systemu bezpieczeństwa poprzez rozszerzenie NATO (po wybuchu wojny Rosji z Ukrainą do NATO przystąpiła Finlandia, a wkrótce członkiem NATO stanie się Szwecja).

"Sojusznicy potępiają rosyjską decyzję o wycofaniu się z Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (CFE) i jej agresywną wojnę przeciw Ukrainie, która jest sprzeczna z celami Traktatu. Wycofanie się Rosji jest ostatnim z serii działań (rosyjskich), które systematycznie podważają bezpieczeństwo euroatlantyckie" - czytamy w oświadczeniu.

"W efekcie, Sojusznicze Państwa Strony, zamierzają zawiesić działanie Traktatu CFE na tak długo, jak będzie to konieczne, zgodnie z ich prawem wynikającym z prawa międzynarodowego. To decyzja w pełni wspierana przez Sojuszników z NATO" - głosi oświadczenie.

Dyplomacja
Reuters łączy wizytę Wołodymyra Zełenskiego w Polsce z rzezią wołyńską
Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski w Polsce. Spotka się z Donaldem Tuskiem
Dyplomacja
Koniec wojny w Strefie Gazy na wyciągnięcie ręki
Dyplomacja
Współpraca wojskowa europejskich sojuszników. Polisa na Trumpa
Dyplomacja
Król Karol III przyjedzie do Polski. Pierwsza wizyta w Auschwitz-Birkenau