Ambasador Rosji: UE nie jest gotowa na rezygnację z rosyjskiego gazu

Rosyjski ambasador przy UE, Władimir Cziżow uważa, że mechanizm płacenia za rosyjski gaz w rublach przez kraje "nieprzyjazne" Rosji zostanie doprecyzowany w najbliższych dniach i stanie się "dostępny dla każdego".

Publikacja: 29.03.2022 06:00

Ambasador Rosji: UE nie jest gotowa na rezygnację z rosyjskiego gazu

Foto: Adobe Stock

arb

Przed tygodniem prezydent Rosji, Władimir Putin oświadczył, że od "państw nieprzyjaznych" Rosja będzie się domagać zapłaty za dostawy gazu ziemnego w rublach. Państwa Zachodu odrzucają jednak możliwość dokonywania opłat za gaz dostarczany z Rosji w rosyjskiej walucie, a Rosja odpowiada, że nie będzie dostarczać gazu za darmo.

Czytaj więcej

Putin: "państwa nieprzyjazne" będą musiały za rosyjski gaz płacić w rublach

- Sądzę, że w zasadzie, UE jest nie tylko niegotowa (na odejście od rosyjskiego gazu - red.), ale, jeśli mówimy o poważnych politykach, sądzę, że nie są do tego przekonani. To, co obserwujemy obecnie, to emocjonalna reakcja. Oczywiście, ogłoszenie przez naszego prezydenta nowego systemu płatności za gaz, było dla nich (polityków europejskich - red.) szokiem, było niespodziewanie i zniechęcająco, ale teraz pytają już "gdzie mogę dostać ruble"? - powiedział Cziżow na antenie telewizji Rossija 24.

- Sądzę, że w najbliższych dniach mechanizm płatności zostanie doprecyzowany i podany do informacji publicznej, co pozwoli im (europejskim politykom - red.) zorientować się w nim. Nie uważam, żebyśmy mieli do czynienia z sytuacją krytyczną, porzucenie źródeł energii z Rosji byłoby, w pewnym sensie, samobójstwem na tym etapie - stwierdził rosyjski ambasador przy UE.

UE jest nie tylko niegotowa (na odejście od rosyjskiego gazu - red.), ale, jeśli mówimy o poważnych politykach, sądzę, że nie są do tego przekonani

Władimir Cziżow, ambasador Rosji przy UE

Putin dał Bankowi Centralnemu Rosji i rządowi tydzień na ustalenie zasad, na jakich nabywcy rosyjskiego gazu mogą pozyskiwać ruble na rosyjskim rynku, by uzyskać środki na zapłacenie za rosyjski gaz.

Unia Europejska zapowiedziała działania mające na celu uniezależnienie Europy od źródeł energii z Rosji. Pomóc w tym mają m.in. Amerykanie - podczas wizyty w Europie prezydent USA, Joe Biden, zapowiedział zwiększenie dostaw płynnego gazu (LNG) do Europy.

Dyplomacja
Viktor Orbán liczy na porozumienie z USA. Chodzi o to, by cła nie zaszkodziły Węgrom
Dyplomacja
Rozmowy w Paryżu. Będą namawiać USA, by wobec Rosji „częściej używały kija”
Dyplomacja
Nieoficjalnie: Izrael chciał w maju zaatakować Iran. Sprawę rozstrzygnął Donald Trump
Dyplomacja
USA zamkną niemal 30 placówek dyplomatycznych? Część z nich znajduje się w Europie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Dyplomacja
Biały Dom: Donald Trump zorganizował spotkanie ws. Iranu w pokoju dowodzenia