Polskie MiG-i dla Ukrainy. Trwają rozmowy z Amerykanami

Polscy i amerykańscy urzędnicy odbyli szereg rozmów od czasu wczorajszego oświadczenia rządu o dostarczeniu myśliwców MiG-29 do bazy w Niemczech. Stosunki między dwoma krajami pozostają silne pomimo nieporozumień - mówi CCN amerykański urzędnik.

Publikacja: 09.03.2022 18:20

MiG-29

MiG-29

Foto: Fotorzepa, Roman Bosiacki

We wtorek polski rząd oświadczył, że jest gotów przekazać do dyspozycji USA posiadane MIG-29. Myśliwce miałyby zostać przekazane do bazy USA w Ramstein w Niemczech. MSZ poinformowało też, że „rząd zwróci się do USA o dostarczenie samolotów o analogicznych parametrach i jest gotów do natychmiastowego ustalenia warunków ich zakupu".

Jak ustaliła "Rzeczpospolita", Amerykanie w zamian zaproponowali Polsce przyspieszenie dostarczenia samolotów F-35.

Czytaj więcej

Amerykanie obiecywali szybciej F-35 za MIG-i dla Ukrainy

Jeden z wysokich rangą urzędników amerykańskiej administracji powiedział CNN, że dostarczenie Ukrainie myśliwców MiG pozostaje priorytetem dla USA, nawet po tym, jak Waszyngton odrzucił propozycję Polski, by przekazać je najpierw Stanom Zjednoczonym. 

Biały Dom został zaskoczony, gdy Polska publicznie przedstawiła swoją ofertę, jednak urzędnicy nie uważają, by ten fakt wykluczał osiągnięcie jakiegoś porozumienia, które pozwoliłoby na dostarczenie odrzutowców na Ukrainę.

Nieporozumienie w kwestii dostarczenia myśliwców wskazuje na problemy logistyczne. Urzędnicy podkreślają, że szanse na znalezienie rozwiązania w kwestii dostarczenia odrzutowców są nikłe i że nie ma żadnych widocznych rozwiązań, które mogłyby ułatwić dostawę - podaje CNN.

Odrzutowce posiada również kilka innych krajów, w tym Słowacja, Rumunia i Bułgaria, i Amerykanie nie wykluczają rozmów z tymi krajami w celu znalezienia rozwiązania.

Czytaj więcej

Myśliwce dla Ukrainy. Niemcy nie wyślą samolotów

Jeden z urzędników przekazał, że prośba Ukrainy była skierowana do Polski, a także do tych trzech państw, ale Polska była jedynym krajem, który początkowo był skłonny rozważyć ewentualny transfer odrzutowców.

Amerykanie wskazują na dwa problemy: logistyczny związanych z dostarczeniem myśliwców ukraińskiej armii oraz problem polityczny związany z uniknięciem eskalacji konfliktu z Rosją. Amerykanie uważają, że plan polskiego rządu nie uwzględnia w wystarczającym stopniu obu tych kwestii.

Jeden z urzędników w Waszyngtonie powiedział, że USA obawiają się, iż Rosja może zinterpretować odrzutowce lecące na Ukrainę z bazy NATO jako atak.

Dyplomacja
Rosja lekceważy stuletnią umowę Wielkiej Brytanii i Ukrainy. „Mało wiążące”
Dyplomacja
Szefowa MSZ Niemiec krytykuje własny rząd. „To mnie boli”
Dyplomacja
Rosjanie w Izbie Lordów. Jak dyplomaci z Rosji "zgubili się" w parlamencie
Dyplomacja
Lider AfD zaproszony na inaugurację Donalda Trumpa
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Dyplomacja
Rzecznik Kremla odpowiedział na słowa Donalda Tuska. „Polska jest z tego znana”
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego