Rosja domaga się od NATO i USA gwarancji bezpieczeństwa, obejmujących m.in. zobowiązanie do tego, by Sojusz nie rozszerzał się na wschód i zapewnił, że Ukraina nigdy nie zostanie członkiem NATO oraz by nie umieszczał na obszarze tzw. flanki wschodniej systemów uzbrojenia uważanych przez Rosję za zagrożenie.
USA, NATO i Ukraina od tygodni alarmują, że Rosja zgromadziła na granicy z Ukrainą liczne siły wojskowe, co może być zapowiedzią agresji militarnej. Rosja zaprzecza, jakoby planowała agresję, ale sygnalizuje, że byłaby zmuszona do interwencji, gdyby Ukraina podjęła próbę rozwiązania siłą konfliktu na wschodniej Ukrainie, kontrolowanej od 2014 roku przez prorosyjskich separatystów.
Czytaj więcej
Putin chce groźbą wojny zatrzymać poszerzenie sojuszu. Ale wynik może być odwrotny: dodatkowe 1400 km wspólnej granicy Rosji z paktem.
Szwecja, podobnie jak Finlandia, nie jest członkiem NATO - oba kraje należą jednak do Unii Europejskiej. Zarówno Szwecja, jak i Finlandia utrzymują jednak bliskie relacje z Sojuszem.
- Propozycje nowego porządku w zakresie bezpieczeństwa zniszczyłyby fundamenty naszej strategii bezpieczeństwa - oświadczył gen. Byden.