Materiał partnera: Polskie Stowarzyszenie ESG
Chociaż tradycyjne spojrzenie na handel sugeruje, że kraje po prostu sprzedają gotowe towary lub oferują usługi, większość handlu (w tym międzynarodowego, stanowiącego ok. 70 proc.) odbywa się obecnie za pośrednictwem łańcuchów wartości (GVC), które obejmują sprzedaż usług, surowców i komponentów, często wielokrotnie dystrybuowanych (do różnych pośredników), zanim zostaną wykorzystane do wytworzenia produktów końcowych, które trafią do konsumentów na całym świecie.
Zrównoważony rozwój łańcucha dostaw
Zrównoważony rozwój łańcucha dostaw odnosi się do wpływu środowiskowego, społecznego i ekonomicznego całego łańcucha dostaw firmy, czyli wszystkich przedsiębiorstw pozostających w relacji biznesowej danej firmy.
W miarę jak rosną obawy związane ze zmianami klimatycznymi czy wyczerpywaniem się zasobów, przedsiębiorstwa w coraz większym stopniu widzą znaczenie zrównoważonych praktyk w swoich łańcuchach dostaw.
Śledząc ustawodawstwo unijne dotyczące raportowania ESG, można dojść do prostej konkluzji, że wielkość firmy determinuje jej zainteresowanie tematyką zrównoważonego rozwoju łańcucha dostaw. Nic bardziej mylnego.