Materiał partnera:
Według analizy przeprowadzonej przez Grand View Research (GVR) wartość rynku tekstyliów inteligentnych w 2022 r. szacowana była na 2,48 mld dolarów, a oczekiwana średnia roczna stopa wzrostu tego rynku do 2030 r. wyniesie 31,3 proc. Prognozy te z jednej strony wynikają ze wzrastającego zainteresowania społeczeństwa elektroniką noszoną m.in. do monitorowania własnych możliwości, zaś z drugiej strony – z dynamicznie rozwijających się zaawansowanych technologii dzięki multidyscyplinarnej współpracy ekspertów z takich dziedzin jak:
inżynieria materiałowa, elektronika i informatyka. Wykorzystanie tych zaawansowanych technologii w tekstyliach pozwala otrzymać produkty o nowych funkcjach, co nie byłyby możliwe przy zastosowaniu tradycyjnych materiałów tekstylnych. Według raportu GVR w 2022 r. dominujący udział w rynku stanowiły tekstylne czujniki, tekstylia luminescencyjne, pozyskujące energię elektryczną, oraz tekstylia termoelektryczne. Jednym z obszarów ich zastosowania jest poprawa bezpieczeństwa i komfortu pracy.
Zaawansowana technologicznie odzież ochronna
Kierunek ten został dostrzeżony przez zespół naukowców z CIOP-PIB, gdzie zrealizowano prace badawcze, których celem była m.in. integracja aktywnych źródeł światła z odzieżą ochronną w celu poprawy widzialności pracowników, wykorzystanie elastycznych modułów fotowoltaicznych dostarczających energię elektryczną do elektroniki stosowanej przez ratowników górskich czy zastosowanie elastycznych modułów termoelektrycznych do indywidualnego chłodzenia pracowników i ich integrację w ramach architektury Internetu Rzeczy do wspomagania zarządzania BHP na placu budowy, wykorzystującej techniki sztucznej inteligencji, w tym uczenia maszynowego.
– Działania mające na celu opracowanie takich rozwiązań podejmujemy we współpracy z innymi jednostkami badawczymi oraz przemysłem, z udziałem pracowników, ponieważ to oni odgrywają kluczową rolę w procesie projektowania – zaznacza kierownik Pracowni Odzieży Ochronnej CIOP-PIB dr inż. Anna Dąbrowska.