Trendy, które wspierają rozwój firm

Zarządzanie działalnością, które pozwala na maksymalizację zysków, a także unikanie faktycznych i potencjalnych zagrożeń – w tych dziedzinach mogą pomóc firmom rozwiązania wspierające procesy biznesowe.

Publikacja: 23.11.2023 20:00

W erze cyfryzacji i globalnej konkurencji systemy ERP (Enterprise Resource Planning) stają się nie tylko narzędziem do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa, ale także kluczowym elementem, który może przyczynić się do zrównoważonego rozwoju i innowacji w biznesie.

Lepsza komunikacja

Polskie firmy korzystają z rozwiązań, które ułatwiają pracę i napędzają biznes – od najprostszych systemów wspierających automatyzację podstawowych procesów aż po rozbudowane narzędzia biznesowe. Praktycznie w każdym kolejnym tygodniu pojawiają się nowe, niejednokrotnie przełomowe technologie. Ich twórcy i inwestorzy niemal od razu poszukują biznesowych zastosowań opracowanych rozwiązań, co świetnie widać na polu automatyzacji procesów biznesowych.Jednymi z najbardziej popularnych i najchętniej wdrażanych nowych technologii są sztuczna inteligencja oraz pokrewne jej uczenie maszynowe. Są one istotne w automatyzacji pracy z wielu powodów. Nie tylko mogą automatycznie przetwarzać liczone w terabajtach ilości danych – potrafią też identyfikować wzorce i podejmować decyzje na podstawie analizy danych.

AI coraz częściej postrzegana jest nie jako zagrożenia, ale jako narzędzie wspomagające prace. Tak uważa więcej niż połowa pracowników.

Kolejne rozwiązanie to BPM – to Business Process Management, czyli zarządzanie procesami biznesowymi. Na rynku jest dostępnych wiele systemów do zarządzania projektami, od prostych, obsługujących tablice, po bardziej rozbudowane, stworzone z myślą o skomplikowanych projektach. Niełatwo jest wybrać, bo też różne są potrzeby. Jednym project managerom zależy na tym, by poprawić komunikację w zespole, dla innych priorytetem będzie planowanie pracy czy zarządzanie zadaniami i projektami.

Dają one firmom wiele korzyści, choćby takie jak możliwość szybkiego reagowania na sytuacje nieprzewidziane czy krytyczne problemy, wprowadzenie spójnego systemu zarządzania, co ułatwia współpracę między działami czy filiami czy uzyskanie realnej kontroli i możliwości zmian przebiegu procesów niemalże w czasie rzeczywistym.

– Niektóre z aplikacji do zarządzania projektami posiadają funkcje do automatyzacji, takie jak tworzenie list zadań, śledzenie czasu, planowanie projektów czy zarządzanie zasobami. Dzięki nim project managerowie zyskują czas, który mogą przeznaczyć na wspieranie zespołu i prowadzenie projektu – podkreśla jedna z firm, które zajmują się wprowadzaniem tego typu rozwiązań.

Specjaliści dodają, że w praktyce skuteczność Business Process Management zależy od sposobu jego wprowadzenia do podmiotu i wdrożenia wypracowanych rozwiązań, dlatego też bardzo ważne jest, by za analizę i modelowanie procesów biznesowych odpowiadali naprawdę dobrzy fachowcy, którzy będą umieli wykorzystać narzędzia BPM.

Lepsze przetwarzanie

Firmy nie mogą już się obyć bez Business Intelligence (BI), czyli analizy biznesowej. To nic innego jak proces polegający na przetwarzaniu dostępnych danych w informacje, a tych z kolei w precyzyjną wiedzę, a to pozwala na przyspieszenie procesu decyzyjnego w firmie, zwiększenie efektywności pracy oraz zysków.

– Nasze rozwiązania BI pozwalają łatwo budować raporty i wielowymiarowe analizy dotyczące wszystkich obszarów działania firmy – podkreśla jeden z podmiotów zajmujących się BI.Cały czas popularną, ale z każdym rokiem zyskującą nowe odsłony technologią, jest RPA – zrobotyzowana automatyzacja procesów.

Wykorzystuje ona oprogramowanie (np. systemy ERP) do wykonywania powtarzalnych zadań, takich jak przetwarzanie danych i generowanie raportów. Wdrażane są często rozwiązania oparte na internecie rzeczy, które kontrolują urządzenia i procesy za pomocą czujników i sieci.

Dużą rolę w automatyzacji procesów biznesowych odgrywa blockchain, który może w niedalekiej przyszłości odegrać dużą rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego. Rośnie też znaczenie narzędzi low-code i no-code, które pozwalają tworzyć aplikacje za pomocą kilku kliknięć, co jest przydatne np. dla pracowników bez przygotowania programistycznego.

Dlaczego wspierające procesy biznesowe są tak ważne? I dlaczego warto korzystać z usług wyspecjalizowanych firm?

– Źle wdrożone rozwiązania IT to dla firmy strata w wielu wymiarach. Często jest to również źródło dodatkowych kosztów. Zatrudnienie na czas trwania projektu lub zlecenie tej funkcji osobie posiadającej kompetencje kierownika projektu to koszt, który warto ponieść – podkreśla firma zajmująca się takimi rozwiązaniami.

Jej specjaliści zauważają, że jeśli klient posiada już rozwiązanie informatyczne, które zamierza wdrożyć, to jest do jego dyspozycji.

– Jesteśmy od początku do końca projektu, od specyfikacji wymagań, poprzez wybór rozwiązania, po zakończenie, jakim jest uruchomienie rozwiązania u klienta. Dbamy o to, aby wszystkie założenia wynikające z analizy potrzeb biznesowych były zrealizowane – tłumaczą eksperci.

Dodatki
W Nokii słuchamy głosu pracowników i doceniamy ich zaangażowanie
Dodatki
Kupujesz – pomagasz. Akcje charytatywne na Allegro
Dodatki
Żabka – razem możemy więcej
Dodatki
Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor skuteczny i prosty sposób na dłużników samorządowych
Dodatki
Xtreme Fitness Gyms – dynamiczny rozwój franczyzy w branży fitness