Technologie przełomowe, m.in. optoelektroniczne, fotoniczne, kwantowe, kosmiczne i maszynowego wspomagania decyzji – to jeden z nowych kierunków studiów w Wojskowej Akademii Technicznej. Studenci będą tu zdobywać wiedzę techniczną i praktyczną z zakresu optoelektroniki, maszynowego wspomagania decyzji i automatyzacji procesów, fotoniki, fizyki kwantowej, inżynierii kosmicznej i mechanicznej, systemów elektronicznych i telekomunikacyjnych. Zyskają doświadczenie we wdrażaniu technologii w dochodowych projektach.
– Na naszych oczach dokonuje się przełom w cyfryzacji, komputeryzacji, wirtualnej rzeczywistości, inżynierii kosmicznej, ekologii, metodach leczenia i diagnostyki medycznej, nowych materiałach, ale również w systemach uzbrojenia, fotonice, zintegrowanych układach i miniaturyzacji systemów. Przełomowo wciąż zwiększają się możliwości istnienia i działania człowieka w sieci, co ma przełożenie na warunki cyberbezpieczeństwa – mówi dr hab. inż. Krzysztof Kopczyński, dyrektor Instytutu Optoelektroniki.
Uniwersytet Zielonogórski przygotowuje do uruchomienia kierunek inteligentne systemy miejskie. Wśród „pewniaków” na nowy rok akademicki są też inżynieria lotnicza, położnictwo oraz międzynarodowe stosunki polityczne. Z kolei na Uniwersytecie Wrocławskim od tego roku można studiować takie kierunki jak medyczna biotechnologia molekularna.
Politechnika Lubelska zaprasza na dwa nowe kierunki: inżynieria recyklingu oraz inżynieria pojazdów. Z kolei Politechnika Opolska zachęca do studiowania dietetyki i jakości żywności. Jak przekonuje uczelnia, to unikatowa w skali kraju propozycja łącząca kwestie związane z prawidłowym odżywianiem się, promocją zdrowia z bardzo szybko zachodzącymi przemianami technologicznymi w produkcji żywności.
Z kolei minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek oraz sześciu rektorów uczelni technicznych podpisali pod koniec stycznia list intencyjny w sprawie kształcenia kadry dla energetyki jądrowej. – Stworzymy oddzielny program rozwoju energetyki jądrowej, badań nad energetyką jądrową po to, żeby Polska miała nie tylko inżynierów, ale też wiodących na świecie naukowców zajmujących się energetyką jądrową – zapowiedział minister.