W dobie pandemii pojawiły się również takie kierunki, jak: zarządzanie zespołem zdalnym, zarządzanie kryzysowe, zarządzanie sytuacją kryzysową w ochronie zdrowia, kształcenie zdalne: metody i techniki, marketing internetowy z wykorzystaniem danych. Na wielu uczelniach poszerzono zajęcia z architektury IT o systemy chmurowe. Coraz więcej firm przechodzi na takie rozwiązania i potrzebuje specjalistów w tej dziedzinie.
Powodzeniem cieszą się także studia podyplomowe przygotowujące do zawodu specjalisty Data Science. Słuchacze poznają algorytmy uczenia maszynowego i architektury Big Data. Zyskują więc wiedzę na temat technologii, które są wykorzystywane w analizie dużych baz danych. Ofert pracy absolwentom takich studiów z pewnością nie zabraknie. Na rynku pracy poszukiwani są również graficy komputerowi.
Przepustka w świat
W ofercie uczelni są także kierunki studiów podyplomowych przeznaczonych dla menedżerów i szefów zespołów, np. psychologia przywództwa. Osoby, które planują rozwój zawodowy w korporacjach międzynarodowych, mogą zainteresować się takimi kierunkami jak np. zarządzanie z Business English (studia podyplomowe w języku polskim i angielskim, oferowane na kilku uczelniach). Dużym powodzeniem cieszą się również kierunki związane z audytem i międzynarodowymi standardami sprawozdawczości finansowej czy rachunkowości budżetowej. Przybywa studentów, którzy preferują naukę w języku angielskim (zwłaszcza finanse i rachunkowość ACCA).
Akredytację ACCA (Association of Chartered Certified Accountants, międzynarodowa organizacja zrzeszająca ponad 200 tys. specjalistów z zakresu finansów, rachunkowości i zarządzania na całym świecie) uzyskało kilka uczelni. Są wśród nich: Szkoła Główna Handlowa, Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej, AFiB Vistula w Warszawie, Akademia WSB we współpracy z EY Academy of Business, Akademia Leona Koźmińskiego, uniwersytety: w Łodzi, Poznaniu, Krakowie, Katowicach i Wrocławiu, Sopocka Szkoła Wyższa, Politechnika Białostocka, Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku i Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Możliwości zdobycia wiedzy na uczelniach akredytowanych przez tę największą i najszybciej rozwijającą się międzynarodową organizację jest więc bardzo dużo. Ukończenie takich studiów daje przepustkę do pracy na całym świecie. ACCA współpracuje bowiem z ok. 8,5 tys. pracodawców, którzy wspierają rozwój zawodowy swoich pracowników i otrzymują status ACCA Approved Employer.
Humaniści wciąż na topie
Największe zainteresowanie kierunkami związanymi z IT, zarządzaniem i podnoszeniem kompetencji menedżerskich nie oznacza, że kierunki humanistyczne poszły w zapomnienie. Pracodawcy cenią tzw. kompetencje miękkie i przywiązują do nich dużą wagę podczas rekrutacji.