Materiał powstał we współpracy z Fundacją Ronalda McDonalda Polska
Dużym wsparciem w tym zakresie jest Fundacja Ronalda McDonalda, która od 16 lat realizuje wspólnie z lekarzami ogólnopolski program bezpłatnych badań profilaktycznych „Nie nowotworom u dzieci".
Ponad 16 lat temu prof. Jerzy R. Kowalczyk, krajowy konsultant ds. hematologii i onkologii dziecięcej, wskazał na pilną potrzebę uruchomienia w Polsce programu wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych u dzieci. Fundacja Ronalda McDonalda zaproponowała swoją pomoc w programie pilotażowym i wystąpiła do amerykańskiej centrali organizacji o mobilną klinikę, która zgodnie z założeniem pilotażu miała docierać do dzieci blisko ich miejsc zamieszkania, znosząc jedną ważną barierę – dostępność badań. Mobilna klinika, zwana też ambulansem, dysponuje doświadczeniem i modelami prowadzenia różnego rodzaju programów medycznych. Ideę badań wspierał doświadczony radiolog, prof. Andrzej Paweł Wieczorek, i w ten sposób cały zespół Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie uczestniczy w programie przesiewowych, profilaktycznych badań USG pod nazwą „NIE nowotworom u dzieci".
Przez 16 lat na pokładzie jednej mobilnej kliniki, a od 2020 r. już dwóch, lekarze w całej Polsce zbadali ponad 73 tys. dzieci, którym wykonano 190 tys. badań USG. Wykryto ponad 18 tys. nieprawidłowości, skutkujących skierowaniem dziecka do dalszej konsultacji medycznej. U 3315 badanych dzieci diagnoza dotyczyła podejrzenia zmian onkologicznych, w kilkunastu przypadkach wykryto rozwinięte guzy, potwierdzone badaniami histologicznymi.
W programie profilaktycznym uczestniczą dzieci poniżej szóstego roku życia. Dotychczasowe doświadczenia pediatrów pokazują, że w tym wieku następuje szczyt zapadalności na niektóre nowotwory wieku dziecięcego, zwykle wykrywane w wyższych, objawowych stadiach. Ponadto dzieci w tym wieku są dość trudne do zbadania, nie potrafią precyzyjnie określić swojego stanu i tylko z odpowiednim podejściem i doświadczeniem, którego źródłem są kontakty z tysiącami dzieci, można liczyć na efektywne diagnostycznie i równocześnie miłe dla dziecka badanie.