Gen chroni przed ostrym COVID i zwiększa ryzyko schizofrenii

Osoby, które są nosicielami mutacji genu rs4702 mogą przechodzić łagodniej zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, ale są bardziej narażeni na to, że rozwinie się u nich schizofrenia - wynika z badania przeprowadzonego przez zespół naukowców kierowanych przez dr Kristen Brennand. O swoim odkryciu naukowcy napisali w publikacji umieszczonej na stronie bioRxiv.org.

Aktualizacja: 24.09.2020 14:43 Publikacja: 24.09.2020 14:24

Gen chroni przed ostrym COVID i zwiększa ryzyko schizofrenii

Foto: AFP

arb

Gen rs4702 sprawia, że wirus replikuje się w organizmie szybciej, szczególnie w ludzkim mózgu - wynika z badań zespołu dr Kristen Brennand.

Mutacja tego genu może zahamować reprodukcję koronawirusa - ustalili badacze. Jednak osoby, które są nosicielami tej mutacji, mają często problem z neuronami, który jest powiązany ze schizofrenią i innymi chorobami psychicznymi - jak wynika z niektórych wcześniejszych badań.

Jak podkreślają autorzy badania jego wyniki są dowodem, że "zwykła wariacja genowa może mieć wpływ na infekcję wirusową".

Być może to właśnie od bagażu genetycznego poszczególnych osób zależy więc to, kto przechodzi COVID-19 ostro, a kto łagodnie. Przebieg choroby potrafi być bowiem bardzo różny nawet w jednej grupie wiekowej.

Zespół kierowany przez Brennand w ramach eksperymentu zainfekował ludzkie neurony zawierające gen rs4702 niewielką "dawką" koronawirusa SARS-CoV-2.

W ciągu 24 godzin liczba cząsteczek zwiększyła się blisko 150 tysięcy razy. Kiedy gen rs4702 zmodyfikowano genetycznie, wywołując mutację podobną do tej, jaka występuje u ludzi, wówczas liczba zreplikowanych cząsteczek zmniejszyła się o jedną trzecią.

Gen rs4702 jest odpowiedzialny za wytwarzanie furyny, enzymu kluczowego dla właściwego funkcjonowania wielu białek. Gen pojawia się nie tylko w mózgu, ale też w płucach i jelitach.

Naukowcy uważają, że SARS-CoV-2 wykorzystuje ten właśnie enzym przy infekowaniu ludzkiego organizmu.

Diagnostyka i terapie
Blisko kompromisu w sprawie reformy polskiej psychiatrii
Diagnostyka i terapie
Anestezjologia i intensywna terapia: trudna, odpowiedzialna, nowoczesna i coraz bardziej bezpieczna
Diagnostyka i terapie
Obowiązują nowe normy ciśnienia krwi. W grupie ryzyka więcej osób
Diagnostyka i terapie
Sepsa – choroba na śmierć i życie. Dziś światowy dzień sepsy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Diagnostyka i terapie
Szczepionka na raka płuc testowana m.in. w Polsce. Trwają badania kliniczne