Materiał promocyjny
Covid-19 – globalne zagrożenie zdrowia publicznego
17 listopada 2019 roku w chińskim mieście Wuhan w prowincji Hubei odnotowano pierwszy przypadek poważnej choroby powodującej zapalenia płuc i zgony u osób starszych. Bardzo szybko liczba zakażeń wzrosła lawinowo, a sama choroba rozprzestrzeniła się w Chinach i na całym świecie. Jej czynnikiem etiologicznym okazał się nowy koronawirus, początkowo nazwany 2019-nCoV, a ostatecznie określony jako SARS-CoV-2. Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie nazwała tę chorobę terminem COVID-19. W dniu 27 stycznia 2020 WHO uznała koronawirusa SARS-CoV-2 za globalne zagrożenia zdrowia publicznego, zaś 11 marca 2020 r. ogłosiła stan pandemii COVID-19. Od tego momentu SARS-CoV-2 stał się oficjalnie wyzwaniem dla całego świata.
Drogi zakażenia – jak ograniczać
Droga kropelkowa, bio-aerozole oraz bezpośredni kontakt ze skażonymi powierzchniami są najczęstszymi drogami przenoszenia SARS-CoV-2 w społeczeństwie. Kontakt z zanieczyszczonymi przedmiotami stanowi stosunkowo rzadką, choć prawdopodobną, drogę przenoszenia wirusa, z powodu jego długiej aktywności na niektórych typach powierzchni (np. stal nierdzewna, plastiki). W związku z tym profilaktyka zakażeń SARS-CoV-2 obejmuje zalecenia utrzymywania dystansu rzędu 1,5-2 metrów, zakrywania ust i nosa, zwłaszcza podczas kaszlu i kichania oraz częstego mycia rąk i odkażania powierzchni przy użyciu ciepłej wody z mydłem i/lub środków dezynfekcyjnych. Ostatnio jednak pojawiło się kilka publikacji naukowych, które mówią o długim czasie aktywności (nawet do 26 dni) koronawirusa SARS-CoV-2 w sprzyjających mu warunkach środowiska. W tym kontekście dbałość o higienę rąk i powierzchni w naszym otoczeniu nabiera szczególnie istotnego znaczenia.
Mycie i dezynfekcja rąk
Jednym z najprostszych sposobów zapobiegania rozprzestrzenianiu się infekcji w naszym środowisku oraz zmniejszania ryzyka zachorowań na COVID-19 jest mycie rąk mydłem i ciepłą wodą. Niezbędne jest częste mycie rąk ciepłą wodą z mydłem przez co najmniej 30-60 sekund, szczególnie po wyjściu do łazienki; przed jedzeniem i po kaszlu, kichaniu lub wydmuchiwaniu nosa. Podczas mycia dokładnie rozprowadzamy mydło na wierzchu i spodzie dłoni, starannie myjemy też przestrzenie pomiędzy palcami. Mydło, podobnie jak i inne detergenty, powoduje zmydlenie osłonki lipidowej (tłuszczowej) koronawirusa SARS-CoV-2, a co za tym idzie, jego inaktywację. Jeśli mydło i woda z jakiegoś powodu nie są dostępne, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wszystkim stosowanie środków do dezynfekcji rąk wyprodukowanych na bazie alkoholi, który zawiera co najmniej 60% etanolu. Czym więc dokładnie jest dezynfekcja? Otóż pojęcie dezynfekcji, które po polsku oznacza dosłownie odkażanie, ma na celu ograniczenie ilości form wegetatywnych (czyli aktywnych) mikroorganizmów, natomiast zazwyczaj nie usuwa ich form przetrwalnikowych (w które mogą przechodzić w niesprzyjających dla siebie warunkach). Wirusy do których zalicza się koronawirus SARS-CoV-2 nie mają możliwości przejścia w formy przetrwalnikowe.