Aktualizacja: 03.06.2021 08:41 Publikacja: 03.06.2021 08:25
Foto: PAP/EPA/AHMAD YUSNI
Ministrowie z Wielkiej Brytanii, Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii i Stanów Zjednoczonych zobowiążą się na spotkaniu w Oksfordzie do "zwalczania przyszłych zagrożeń dla zdrowia poprzez wspólną pracę nad identyfikacją wczesnych sygnałów ostrzegawczych ze strony zwierząt i środowiska" - podał w komunikacie brytyjski rząd.
Szefowie resortów zdrowia G7 zgodzą się na opracowanie "nowego międzynarodowego podejścia" do zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób, w kontekście faktu, że trzy piąte wszystkich infekcji przenosi się ze zwierząt na ludzi.
Spotkanie w Oksfordzie odbywa się odbywa się w chwili, gdy rośnie presja na najbogatsze kraje świata, aby zintensyfikować działania mające pomóc w akcji szczepień przeciwko koronawirusowi krajom biedniejszym, które nie mają wystarczających zapasów na kompleksowe programy szczepień.
Brytyjski rząd właśnie opublikował nowy raport na temat postępów G7 od 2015 r. w zakresie pomocy krajom rozwijającym się w dostępie do szczepionek i powstrzymywaniu rozprzestrzeniania się infekcji. Kraje G7 już zobowiązały się do wspierania globalnego programu wymiany szczepionek COVAX.
Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock powiedział w środę, że na całym świecie, głównie krajom o niskich i średnich dochodach, udostępniono ponad pół miliarda dawek szczepionki Oxford/AstraZeneca.
W drugiej połowie przyszłego roku terytorium całej Polski mogą pokryć centra zdrowia psychicznego, które zapewnią dzienną opiekę specjalistyczną dla pacjentów z problemami psychicznymi na danym obszarze.
Nowe leki zmieniają całkowicie podejście do walki z bólem w czasie badań np. gastroskopii i kolonoskopii. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Anestezjologii.
Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne podzieliło się zaktualizowanymi wytycznymi dotyczącymi norm ciśnienia. Pojawiła się nowa kategoria - „podwyższone ciśnienie tętnicze”. Bardziej rygorystyczne podejście ma na celu ułatwienie diagnostyki choroby.
Według szacunków lekarzy w Polsce mamy ok. 100 tysięcy przypadków sepsy rocznie. Co trzeci pacjent przyjmowany na oddział intensywnej terapii miał sepsę.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Szczepionka mRNA na nowotwór płuc jest w fazie testów. Odbywają się one aktualnie w siedmiu państwach, a jednym z nich jest Polska. Pacjenci wciąż mogą zgłosić się do badania klinicznego.
Ministerstwo Zdrowia planuje wycofanie ze sprzedaży w Polsce saszetek nikotynowych. Wcześniej resort finansów przedstawił propozycję opodatkowania woreczków akcyzą. Przewidywane wpływy z tego tytułu w kolejnych 3 latach oszacowano na 172 mln zł.
Sejmowa Komisja Zdrowia opowiedziała się za odrzuceniem wotum nieufności wobec minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja z udziałem posłów opozycji.
Osoba oddająca krew otrzymuje tytuł Honorowego Dawcy Krwi, a wraz z nim listę przywilejów. Do Sejmu wpłynęła petycja, która proponuje jej rozszerzenie. Na co aktualnie mogą liczyć krwiodawcy?
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Obowiązkiem pracodawców jest ochrona życia i zdrowia pracowników. Czy w zakresie tego obowiązku firma może wymagać szczepienia, pytać o nie albo zwolnić za jego brak?
Producenci leków nie zgadzają się z nadmiernym obciążeniem ich kosztami za usunięcie mikrozanieczyszczeń ze ścieków komunalnych. A skutki w postaci wyższych cen leków odczują pacjenci.
Siedem lat temu interwencje ratujące życie były sporadyczne, może jedna na miesiąc. W październiku tego roku przeprowadziliśmy 147 interwencji, w których zagrożone było życie lub zdrowie dziecka – mówi Anna Turzyniecka, główna specjalistka Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzeczniczki Praw Dziecka, interwentka kryzysowa i seksuolog.
Zwiększenie aktywności fizycznej do poziomu najbardziej aktywnych starszych Amerykanów może wydłużyć oczekiwaną długość życia o 5, a nawet o 11 lat. Najnowsze badanie wykazało, że wystarczy spacerować przez określony czas w ciągu dnia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas