- Dzięki tym badaniom otrzymamy rzeczywisty obraz penetracji wirusa w populacji, a już na pewno wśród służb mundurowych - tłumaczy dr hab. n. med. Mariusz Gujski, kierownik projektu realizowanego przez WUM.
Pod koniec kwietnia uczelnia otrzymała grant od Agencji Badań Medycznych w ramach szybkiej ścieżki wsparcia dla projektów ukierunkowanych na walkę z COVID-19. W jego ramach naukowcy podjęli się „identyfikacji częstości występowania zakażeń koronawirusem wśród policjantów, grupy szczególnie narażonej na zakażenie wirusem oraz przebytego zakażenia".
W ramach projektu WUM zaprosił do współpracy dwie komendy: Komendę Stołeczną Policji z Warszawy i Wojewódzką Komendę z Radomia.
- To projekt jest absolutnie wolontarystyczny czyli zgłaszają się do niego tylko policjanci i pracownicy cywilni, którzy wyrażają dobrowolną i świadomą zgodę na udział w nim - mówi dr hab. n.med. Gujski.
Podkreśla, że to dla naukowców jest najważniejsze, by uczestnicy badania zgłaszali się dobrowolnie. - Jest bardzo duża responsywność policjantów, a to też nas nie dziwi, bo ludzie chcą wiedzieć w trosce o siebie i swoje rodziny, swoje otoczenie, nie tylko swoje w ogóle funkcjonowanie w społeczeństwie – dodaje szef zespołu badawczego.