Rozciągnij się po kwarantannie

Elastyczne, mocne i zdrowe mięśnie to gwarancja sprawności fizycznej. Niestety, ograniczenia aktywności fizycznej w czasie COVID-19 spowodowało, że “zastaliśmy się”. Czas wziąć się za siebie.

Aktualizacja: 20.07.2020 17:28 Publikacja: 20.07.2020 17:04

Rozciągnij się po kwarantannie

Foto: Adobe stock

Dla prawidłowego funkcjonowania ciała, a przez to utrzymania zdrowia, potrzebujemy co najmniej  150 minut ruchu o umiarkowanej intensywności lub 75 minut intensywnego treningu. W tym, ćwiczeń rozciągających nasze mięśnie. Bez tego skracają się i napinają. W efekcie stają się słabe, nie stanowią właściwego wzmocnienia dla stawów. Kiedy zmuszamy je do pracy  pojawia się ból stawów, nadwyrężenia i uszkodzenie mięśni.

Tymczasem, jak wynika z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania" rośnie odsetek osób w ogóle nieuprawiających sportu i niepraktykujących żadnych form rekreacji fizycznej. Podczas webinarium „Skutki ograniczenia aktywności fizycznej w czasie COVID-19" zorganizowanego organizowane przez Pracodawców RP dr. n. med Grzegorz Juszczyk mówił wręcz o 55 proc. Polaków nie uprawiało żadnego sportu. Jak dodał podczas spotkania Dr n. med. Jarosław Krzywański, Kierownik “Centrum Medycyny Klinicznej i Doświadczalnej” Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej, Polacy jeśli już się ruszają, to najchętniej wsiadają na rower, biegają, mają programowaną aktywność fizyczną w ramach różnych siłowni i klubów fitness.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Diagnostyka i terapie
Blisko kompromisu w sprawie reformy polskiej psychiatrii
Diagnostyka i terapie
Anestezjologia i intensywna terapia: trudna, odpowiedzialna, nowoczesna i coraz bardziej bezpieczna
Diagnostyka i terapie
Obowiązują nowe normy ciśnienia krwi. W grupie ryzyka więcej osób
Diagnostyka i terapie
Sepsa – choroba na śmierć i życie. Dziś światowy dzień sepsy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Diagnostyka i terapie
Szczepionka na raka płuc testowana m.in. w Polsce. Trwają badania kliniczne