Wiceminister zdrowia poinformował także, że do wszystkich szpitalnych oddziałów ratunkowych oraz do 26 izb przyjęć rozpoczęta została wysyłka 500 tys. testów antygenowych. - Są to testy, które pozwalają na dość szybką diagnostykę w kierunku SARS-CoV-2 - podkreślił dodając, że testy trafią w sumie do 264 podmiotów. Jak przekazał Kraska, badanie trwa od 10 do 30 minut. - Testy mają rekomendację konsultanta ds. chorób zakaźnych, mikrobiologii i epidemiologii - zaznaczył.
- Te testy będą stosowane w miejscach, gdzie mamy dużą kumulację pacjentów, czasem w dość krótkim czasie. Będą wykonywane pacjentom z dużymi objawami, które towarzyszą ostrej infekcji dróg oddechowych, bo wtedy te testy rzeczywiście się sprawdzają - mówił.
Dodatni wynik testu antygenowego ma być potwierdzany testem PCR. Szybkie testy mają ułatwić personelowi medycznemu bezzwłoczne odizolowanie pacjentów zakażonych koronawirusem.
W strefie czerwonej obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej oraz ograniczenia liczby osób w kościołach i miejscach kultu religijnego (1 osoba na 4 m kw., 150 osób na zewnątrz) a także w lokalach gastronomicznych (1 osoba na 4 m kw.). Zakazana jest działalność parków rozrywki i wesołych miasteczek, w kinach zajęte może być nie więcej niż 25 proc. miejsc. Do 50 ograniczono także maksymalną liczbę uczestników wydarzeń rodzinnych, np. wesel i pogrzebów. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać bez publiczności.
W strefie żółtej należy w miejscach publicznych utrzymywać dystans społeczny 1,5 m. W weselu czy pogrzebie uczestniczyć może nie więcej niż sto osób. Ograniczona została dozwolona liczba uczestników kongresów i targów (1 osoba na 4 m kw.), a także widzów imprez sportowych (25 proc.).