Aktualizacja: 26.12.2020 19:29 Publikacja: 26.12.2020 19:12
Adrienne Kertész, lekarz ze szpitala w Budapeszcie, jedna z pierwszych osób zaszczepionych na Węgrzech
Foto: AFP
Pierwsze dostawy szczepionki dotarły do szpitali w całej UE w piątek wieczorem i w sobotę rano z centrum w Belgii. Szczepienia we wszystkich krajach UE miały rozpocząć się 27 grudnia. Nie wiadomo na razie, dlaczego węgierskie władze zdecydowały się na to dzień wcześniej.
Węgrzy nie będą jednak jedyni we Wspólnocie, którzy zaczną szczepić się już w sobotę. Podobną decyzję podjęto na Słowacji. Prof. Pavol Jarčuška, specjalista chorób zakaźnych, szef rządowego zespołu doradców naukowych, przekazał, że trzy pierwsze osoby, które zostaną zaszczepione jeszcze w sobotę wieczorem w Nitrze, to lekarze powyżej 65. roku życia. Pierwszy ma być zakaźnik, prof. Vladimír Krčméry. Szczepienia miały się rozpocząć tuż po godz. 19.00. Następnie w niedzielę rano rozpoczną się szczepienia ratowników medycznych w czterech szpitalach - w Bratysławie, Nitrze, Bańskiej Bystrzycy i Koszycach.
W drugiej połowie przyszłego roku terytorium całej Polski mogą pokryć centra zdrowia psychicznego, które zapewnią dzienną opiekę specjalistyczną dla pacjentów z problemami psychicznymi na danym obszarze.
Nowe leki zmieniają całkowicie podejście do walki z bólem w czasie badań np. gastroskopii i kolonoskopii. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Anestezjologii.
Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne podzieliło się zaktualizowanymi wytycznymi dotyczącymi norm ciśnienia. Pojawiła się nowa kategoria - „podwyższone ciśnienie tętnicze”. Bardziej rygorystyczne podejście ma na celu ułatwienie diagnostyki choroby.
Według szacunków lekarzy w Polsce mamy ok. 100 tysięcy przypadków sepsy rocznie. Co trzeci pacjent przyjmowany na oddział intensywnej terapii miał sepsę.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Szczepionka mRNA na nowotwór płuc jest w fazie testów. Odbywają się one aktualnie w siedmiu państwach, a jednym z nich jest Polska. Pacjenci wciąż mogą zgłosić się do badania klinicznego.
Ryzyko eskalacji w wojnie Rosji z Ukrainą jest „większe niż kiedykolwiek” - ostrzega minister obrony Węgier Kristóf Szalay-Bobrovniczky.
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Obowiązkiem pracodawców jest ochrona życia i zdrowia pracowników. Czy w zakresie tego obowiązku firma może wymagać szczepienia, pytać o nie albo zwolnić za jego brak?
Może się okazać, że to superbakteria z rozwiniętą antybiotykopornością będzie potencjalnym czynnikiem X, który spowoduje, że wybuchnie następna pandemia – mówi Artur Białoszewski, epidemiolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Ameryka zwraca się ku antyszczepionkowcom. Polska chce uczyć, jak rozpoznawać rozsiewane przez nich nieprawdziwe informacje.
Z możliwości bezpłatnego szczepienia przeciw krztuścowi skorzystało jak dotąd ok. 800 kobiet w ciąży.
Jak wskazują najnowsze dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 2023 roku na odrę zmarło szacunkowo 107,5 tys. osób. Głównie były to dzieci poniżej 5. roku życia. Liczba zachorowań drastycznie wzrasta.
- Unia Europejska powinna ponownie rozważyć sankcje wobec Rosji, ponieważ utrzymują one wysokie ceny energii, co osłabia konkurencyjność gospodarczą bloku - powiedział premier Węgier Viktor Orbán, cytowany przez agencję Reutera.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas