Jak COVID-19 niszczy mózg

Infekcja SARS-CoV-2 wywołuje czasem długotrwałe reakcje neurologiczne. Naukowcy twierdzą, że dzieje się tak, ponieważ wirus atakuje komórki odpowiedzialne za odżywianie neuronów, ukrwienie mózgu i wywołuje nadmierną odpowiedź immunologiczną organizmu.

Aktualizacja: 09.07.2021 12:13 Publikacja: 09.07.2021 12:08

Jak COVID-19 niszczy mózg

Foto: shutterstock

Prawie od początku pandemii naukowcy podejrzewali, że koronawirus SARS-CoV-2 uważany za chorobę układu oddechowego wywołuje objawy neurologiczne. Świadczyły o tym między innymi bóle głowy i zaburzenia zmysłu węchu oraz smaku, ale także wyniki autopsji ofiar zarazy. Obserwowano na przykład uszkodzenia mieliny, czyli otoczki chroniącej neurony. Podobne uszkodzenia obserwuje się w chorobach neurodegeneracyjnych, np. stwardnieniu rozsianym.

Dziś niektóre badania mówią, że konsekwencje neurologiczne przebycia COVID-19 dotyczą 80% osób. Wśród zaobserwowanych symptomów wymienia się stany lękowe, depresję, bezsenność, majaczenie, ale też, określane terminem„mgły mózgowej”, dezorientację, zapominanie, niezdolność do skupienia się, problemy z komunikacją.

Pozostało 82% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Diagnostyka i terapie
Blisko kompromisu w sprawie reformy polskiej psychiatrii
Diagnostyka i terapie
Anestezjologia i intensywna terapia: trudna, odpowiedzialna, nowoczesna i coraz bardziej bezpieczna
Diagnostyka i terapie
Obowiązują nowe normy ciśnienia krwi. W grupie ryzyka więcej osób
Diagnostyka i terapie
Sepsa – choroba na śmierć i życie. Dziś światowy dzień sepsy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Diagnostyka i terapie
Szczepionka na raka płuc testowana m.in. w Polsce. Trwają badania kliniczne