Reklama
Rozwiń

Ostatnia szansa na uniknięcie kary

Z końcem września upływa możliwość wzięcia udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. Dla tych co zignorują ten obowiązek, będą kary administracyjne.

Publikacja: 29.09.2021 17:23

Ostatnia szansa na uniknięcie kary

Foto: PAP/Mateusz Marek

Blisko 94 proc. mieszkań zostało spisanych w spisie do środy 29 września, a więc na dzień przed jego zamknięciem. W czwartek jest na to ostatnia szansa.

– Za odmowę udziału w spisie lub brak udziału w nim grozi kara do pięciu tys. zł. Każda z takich spraw będzie analizowana – mówi „Rzeczpospolitej” Karolina Banaszek, rzecznik prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Czytaj więcej

Coraz mniej czasu na udział w spisie powszechnym

Do tej pory na policję trafiło 220 wniosków o ukaranie za odmowę udziału w spisie.

GUS podkreśla, że brak udziału w spisie to praktycznie taka sama sytuacja jak odmowa spisania. Można się domyślać, że nie będzie taryfy ulgowej dla tych osób, które nie spisały się w terminie.

Jedno jest pewne. Przedłużenia terminu do dokonania spisu nie będzie – zapewnia rzecznik GUS.

Na tym nie koniec. Do dwóch lat więzienia grozi wszystkim tym, którzy w trakcie spisu udzielą nieprawdziwych informacji.

Do spisywania ludności oddelegowani zostali profesjonalni rachmistrzowie, dzwoniący z numeru 22 828 88 88. Wygodniej jednak jest dokonać tak zwanego samospisu, czyli po prostu samodzielnie wypełnić formularz w internecie. Zwykle trzeba na to przeznaczyć od kilku do nawet kilkudziesięciu minut. W przypadku braku dostępu do komputera i internetu można udać się do urzędu gminy lub wojewódzkiego urzędu statystycznego, gdzie czekają przygotowane stanowiska.

W ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań zbierane są dane dotyczące m.in: charakterystyki demograficznej, aktywności ekonomicznej, poziomu wykształcenia, gospodarstw domowych i rodziny, stanu i charakterystyki zasobów mieszkaniowych oraz struktury etniczno-kulturowej.

Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. spis obejmuje osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania oraz mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku