PKB Chin wzrósł w czwartym kwartale o 5,4 proc. w porównaniu z takim samym okresem zeszłego roku. Średnio prognozowano wzrost o 5 proc., po tym jak w trzecim kwartale gospodarka Państwa Środka powiększyła się o 4,6 proc. Tempo wzrostu gospodarczego było najszybsze od półtora roku, a pomogły mu rządowe działania stymulacyjne. To, że przyspieszyło ono w końcówce roku, pomogło w osiągnięciu wyznaczonego przez Komunistyczną Partię Chin rocznego celu wzrostu gospodarczego. Chiński PKB za cały 2024 r. powiększył się o 5 proc.
Do wyraźnej poprawy sytuacji gospodarczej doszło w grudniu. Produkcja przemysłowa powiększyła się o 6,2 proc., po wzroście w listopadzie o 5,4 proc. Średnio spodziewano się również zwyżki o 5,4 proc. Wzrost sprzedaży detalicznej przyspieszył z 3 proc. do 3,7 proc. i był wyższy od prognoz. Słabość dawała się jednak wciąż wyczuć w sektorze nieruchomości. Ich ceny spadły w grudniu o 5,3 proc., po listopadowym spadku o 5,7 proc. Jednakże w największych metropoliach (tzw. miastach pierwszego poziomu) ceny wzrosły o 0,2 proc. i była to ich pierwsza zwyżka od czerwca 2023 r.
Jak duży może być wzrost PKB Chin w 2025 roku?
- Jesteśmy całkowicie pewni, co do rozwoju gospodarczego Chin w 2025 r. - stwierdził Kang Yi, szef chińskiego Narodowego Biura Statystycznego. Jego zdaniem, wzrost PKB powinien być wspierany w tym roku m.in. przez rozwój gospodarki cyfrowej, która w 2023 r. odpowiadała za 42,3 proc. PKB (danych za 2024 r. na ten temat jeszcze nie ma). - 2025 rok jest zakończeniem realizacji Planu 14-letniego. Wyraźne cele, silne wdrażanie polityki oraz rozpoczęcie kluczowych inicjatyw strategicznych, wniesie więcej witalności do wzrostu gospodarczego – zapowiedział Kang Yi.
Czytaj więcej
Mimo widocznego spowolnienia gospodarczego potencjał ekspansji w Państwie Środka i współpracy z tamtejszymi firmami jest ogromny. O sukcesy jednak bardzo trudno. Nie za bardzo widać też, aby polskie firmy jakoś specjalnie do tego dążyły.
Władze ChRL nie wyznaczyły jeszcze celu dla wzrostu gospodarczego na 2025 r. Analitycy spodziewają się jednak, że będzie on wynosił „około 5 proc.”. W osiągnięciu tego celu może jednak przeszkadzać spodziewane zaostrzenie wojny handlowej ze Stanami Zjednoczonymi.