FAO: żywność na świecie znów zdrożała w maju

Wskaźnik FAO światowych cen najważniejszych grupy żywności zwiększył się w maju, trzeci kolejny miesiąc, bo większy wzrost cen zbóż i nabiału przeważył nad spadkiem cen olejów roślinnych i cukru — ogłosiła Organizacja NZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w Rzymie. Wskaźnik ten wyniósł 120,4 pkt, o 1,1 pkt więcej niż w kwietniu, był jednak o 3,4 proc niższy niż rok temu i o 24,9 proc. poniżej szczytu 160,2 pkt w marcu 2022.

Publikacja: 09.06.2024 15:36

FAO: żywność na świecie znów zdrożała w maju

Foto: Bloomberg

Wskaźnik cen zbóż wyniósł 118,7 pkt, wzrósł o 7,1 pkt (6,3 proc.) wobec kwietnia, ale był mniejszy o 10,6 pkt (8,2 proc.) wobec maja 2023. W ciągu miesiąca zdrożały wszystkie istotne odmiany zbóż, najbardziej pszenica. Wynikało to z niepokojów o niekorzystne warunki żniw w 2024 r. i wynikające z tego gorsze plony w kilku ważnych krajach eksportowych w Europie, Ameryce Płn. i regionie Morza Czarnego. Dodatkowo, zniszczenia w infrastrukturze żeglugowej na Morzu Czarnym zwiększyły presję na wzrost cen. Ceny kukurydzy w eksporcie też zwiększyły się z powodu obaw o zbiory w Argentynie (plaga pasożytów) i Brazylii (złą pogoda); przyczyną był też mniejszy skup tego ziarna na Ukrainie i duży popyt na świecie. Zdrożały też jęczmień i sorgo. Wskaźnik cen ryżu zwiększył się o 1,3 proc. pod wpływem większych oczekiwań sprzedaży tego ziarna Indonezji i Brazylii.

Pozostało 83% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Dane gospodarcze
Nastroje polskich konsumentów znów gorsze. I to mimo najlepszej sytuacji finansowej
Dane gospodarcze
Inflacja w Rosji traci hamulce. Najszybciej drożeje żywność
Dane gospodarcze
Produkcja budowlano-montażowa w Polsce dużo gorzej od prognoz. Są nowe dane GUS
Dane gospodarcze
Członek RPP rewiduje stanowisko ws. obniżki stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Dane gospodarcze
Trzy kraje w UE z wyższą inflacją niż Polska. Energia drożeje wyjątkowo mocno