Aktualizacja: 22.11.2024 02:54 Publikacja: 29.01.2024 18:41
Foto: Adobe Stock
Inwestycje nie są liderem wzrostu w różnych badaniach opinii przedsiębiorców na temat kondycji ich biznesów. Jednak najprawdopodobniej inwestycje średnich i dużych firm okażą się w 2023 r. o 10 proc. wyższe niż dwa lata temu. Wtedy realnie wzrosły o 5,5 proc. O tym, że wynik za zeszły rok będzie lepszy świadczą dane GUS za trzy kwartały.
- Inwestycje w trzecim kwartale przyspieszyły, po trzecim kwartale jest to 11,5. Najwyższe wzrosty dotyczą środków transportu (20 proc.), ale też maszyny i urządzenia (niespełna 16 proc.) - komentuje Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej. – To może świadczyć o tym, że miejsca pracy są doposażane – ekonomista przypomina, że z różnych badań (GUS, Polski Instytut Ekonomiczny) najpoważniejszymi barierami są koszty zatrudnienia i ceny energii. – Wydaje mi się, że firmy decydują się na inwestycje dotyczące automatyzacji, tak by zwiększyć efektywność pracowników, aby mogły zwiększyć produkcję przy takiej samej lub mniejszej załodze. Dodatkowo coraz więcej przedsiębiorców próbuje organizować sobie energię: są to nakłady na OZE, przechowywanie energii albo inwestycje w systemy wykorzystujące ciepło technologiczne podwójnie – wymienia Piotr Soroczyński.
Najnowsze dane GUS wskazują na kolejne pogorszenie bieżących nastrojów u polskich konsumentów. Swoją obecną sytuację finansową oceniamy najlepiej w historii badania, ale w przyszłość patrzymy z niepokojem.
Coraz szybciej rosną ceny w Rosji. Ze 100 towarów znajdujących się w koszyku konsumenckim Rosstatu (urzędu statystycznego) ponad 80 z nich drożeje „dramatycznie".
Produkcja budowlano-montażowa w Polsce spadła w październiku o 9,6 proc. rok do roku – podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Ireneusz Dąbrowski, członek Rady Polityki Pieniężnej, uważa, że przesłanki do obniżek stóp procentowych pojawią się między marcem a lipcem 2025 r. Tym samym przyspieszył ten moment względem poprzedniej opinii, sprzed tygodnia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Inflacja HICP w Polsce w październiku wyniosła 4,2 proc. rok do roku – podał Eurostat. To czwarty pod względem wielkości odczyt w UE.
Przed XV-wieczną kamienicą w Lublinie do niedawna często stał Rolls-Royce. Dziś Janusz Palikot nie ma już ani luksusowego auta, ani kamienicy, którą właśnie przejęła spółka Specinvest. Palikot był jej winny 39,25 mln zł. Dla tego wierzyciela komornik licytuje też akcje Manufaktury.
To już pewne - globalny podatek wyrównawczy będzie obowiązywał od 2025 roku.
Opłacalność inwestycji w 50-metrowe mieszkania na wynajem w 17 miastach analizuje Rentier.io. Największe zyski wśród badanych miast można uzyskać w Szczecinie.
Firmy z Polski przejęły 90 proc. koreańskiego rynku mleka UHT. O sukcesach i wyzwaniach polskich firm w Korei Południowej, a także o postrzeganiu Polski jako miejsca inwestycji opowiada Anna Łagodzińska, szefowa seulskiego biura PAIH.
PKB Polski urósł w trzecim kwartale realnie o 2,7 proc. r./r., analitycy zauważają m.in. słabość konsumpcji prywatnej. Pierwszy raz od drugiego kwartału 2023 r. polska gospodarka skurczyła się w ujęciu kwartalnym, acz ekonomiści wskazują na niedoskonałości tej miary.
Poprzez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do firm może popłynąć 40 mln zł na inwestycje przybliżające ich do modelu gospodarki zamkniętej.
Biznes w Ukrainie? – Myślę, że Polska odegra w tym bardzo dużą rolę, firmy mogą chcieć budować w Polsce fabryki przy granicy, aby móc dostarczać towary do Ukrainy – mówi Alex McWhorter, Country Officer w Citi Ukraine.
Nasz eksportowy rodzynek w świecie sztucznej inteligencji, budzący także obawy za oceanem, otworzy w Polsce centrum badawczo-rozwojowe. To może być początek budowy wielkiego ekosystemu AI w naszym kraju.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas