Ludwik Kotecki: Stopy procentowe powinny być utrzymane na dłużej

Stopy procentowe powinny być utrzymane na dłużej - powiedział w wywiadzie dla Business Insider Polska, członek RPP Ludwik Kotecki. Odniósł się także do konfliktu prezesa NBP z członkiem zarządu NBP Pawłem Muchą.

Publikacja: 10.11.2023 08:23

Członek Rady Polityki Pieniężnej dr Ludwik Kotecki

Członek Rady Polityki Pieniężnej dr Ludwik Kotecki

Foto: PAP/Albert Zawada

"W mojej ocenie to powinna być jednak dłuższa pauza. Obecne prognozy jednoznacznie wskazują, że były szanse - przed obniżkami stóp we wrześniu i październiku - aby osiągnąć cel inflacyjny (2,5 proc. plus minus 1 pkt proc.) w 2025 r." - powiedział.

"Według listopadowej projekcji NBP ponownie do tego celu nie dochodzimy, czy też wolniej będziemy dochodzili do górnego pasma odchyleń od celu inflacyjnego, z niesymetrycznymi ryzykami, że będziemy ponad tym górnym pasmem. To efekt tego, że pomiędzy lipcową a listopadową projekcją doszło do cięcia stóp o 100 pb. Mimo tego cieszę się, że w RPP przyszła refleksja, że tak dalej nie możemy działać, bo dalsze obniżanie stóp procentowych groziłoby ponownym wzrostem inflacji" – dodał Kotecki.

Czytaj więcej

Adam Glapiński: Stabilizacja stóp to odpowiedź na niepewność

Członek RPP powiedział w wywiadzie, że bardzo dużym zaskoczeniem jest dla niego projekcja NBP przewidująca, że tarcza na żywność, czyli utrzymanie zerowej stawki VAT będzie przedłużone aż do 2025 r. „To wydaje się mało realistycznym założeniem, które w pewnym stopniu wypacza przewidywania dotyczące inflacji. Obniżka VAT na żywność z 5 proc. do zera była wprowadzana przy bardzo wysokiej inflacji, a ta na szczęście nie jest już dwucyfrowa i trzeba sobie zadać pytanie, czy nadal trzeba utrzymywać obniżony podatek na żywność” – powiedział Ludwik Kotecki w wywiadzie dla Business Insider Polska.

Na pytanie o konflikt między prezesem NBP a członkiem zarządu NBP Pawłem Muchą Ludwik Kotecki stwierdził, że „przewodniczący RPP, a więc prezes Glapiński, nie dopuścił do dyskusji na temat pisma skierowanego do członków RPP, tłumacząc, że to jest sprawa zarządu NBP. Tymczasem treść jednego z pism dotyczy nieprawidłowości we współdziałaniu organów banku centralnego, czyli dotyczy także RPP”. Kotecki przypomniał też, że RPP co roku przyjmuje w drodze uchwały ocenę działalności Zarządu NBP w zakresie realizacji założeń polityki pieniężnej, więc musi wiedzieć, czy i jak Zarząd tę politykę wdraża.

Czytaj więcej

Trybunał Stanu dla szefa NBP? Mucha uderza w Glapińskiego

„Nie mogliśmy skonfrontować stron, czyli racji członka zarządu NBP Pawła Muchy i prezesa banku centralnego. Nie poznaliśmy także oceny tej sytuacji innych członków zarządu, z których niektórzy, zgodnie z opublikowanym pismem, także są w konflikcie z prezesem. O tej niepokojącej sytuacji dowiedzieliśmy się dopiero na początku listopada z pism pana Pawła Muchy, więc nie mogliśmy też wcześniej reagować” – wyjaśnił Kotecki. Według członka RPP spór, jak widać na podstawie ujawnionej korespondencji, toczy się od kilku miesięcy. „Nikt nas o tym nie informował. Taki konflikt w ramach kilkuosobowego zarządu NBP nie służy dobremu funkcjonowaniu i wizerunkowi instytucji. To pewne. Co więcej, wydaje się też, że ciąg dalszy nastąpi” – uważa członek RPP.

Dane gospodarcze
Polacy zaskakująco dobrze oceniają sytuację gospodarczą
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Dane gospodarcze
Wenezuela przed Rosją i Mozambikiem. Oto liderzy realnych stóp procentowych
Dane gospodarcze
PMI dla polskiego przemysłu najwyżej od 2,5 roku. Ale są też gorsze informacje
Dane gospodarcze
GUS: inflacja w październiku jeszcze w górę. Odczyt zgodny z konsensusem
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Dane gospodarcze
Inflacja znów wzrosła? Znamy szacunki ekonomistów przed danymi GUS