- Jest to temat w całej Europie. Jest to też temat w najważniejszych gospodarkach świata - w amerykańskiej czy niemieckiej - powiedział w radiu RMF FM wiceminister finansów Artur Soboń
- Z polskiego punktu widzenia mamy od dłuższego czasu czynniki dezinflacyjne, że te odczyty będą każdego miesiąca coraz niższe i będą jednocyfrowe - przekonywał, dodając, że "zjawisko inflacyjne wystąpiło w końcówce naszych rządów, ze względu na presję czynników zewnętrznych".
Czytaj więcej
Dług publiczny rośnie szybciej poza budżetem niż w budżecie. Polska prowadzi dwie statystyki zadłużenia: na użytek krajowy i unijny. Różnica między nimi jest rekordowa i sięga już 322 mld zł.
Wiceminister bronił w rozmowie polityki rząd dodawania obywatelom pieniędzy w postaci dodatkowych emerytur czy osłon socjalnych w czasie pandemii.
- Tak można byłoby powiedzieć, gdyby te pieniądze wydawane było jakoś irracjonalnie. A myśmy je wydawali w okresie covidu, aby utrzymać płynność i zatrudnienie w firmach, a w okresie zmagań z kryzysem energetycznym i tych zmagań wojennych na różnego rodzaju osłony dla tych najsłabszych po to, aby suchą nogą przeszli przez najtrudniejszy okres. I tak też się stało - zapewniał Artur Soboń.