Rosja spodziewa się „kontynuacji trendu ożywienia gospodarczego w 2023 r.”

Według Kremla rosyjska gospodarka radzi sobie pod międzynarodowymi sankcjami lepiej aniżeli w czasie pandemii i globalnego kryzysu.

Publikacja: 28.12.2022 21:08

Rosja spodziewa się „kontynuacji trendu ożywienia gospodarczego w 2023 r.”

Foto: Bloomberg

Niższa aniżeli w Unii jest inflacja, a spadek PKB wynosi za 11 miesięcy zaledwie 2,1 procent. To prawdziwy cud, bo nie idzie tego zweryfikować. Od agresji na Ukrainę wiele głównych danych gospodarczych Rosji została utajniona.

Ministerstwo gospodarki oszacowało spadek PKB Rosji za 11 miesięcy na poziomie 2,1 proc. Według resortu spadek PKB Rosji w listopadzie wyhamował do 4 proc. w skali roku po 4,5 proc. w październiku.

Ministerstwo spodziewa się „kontynuacji trendu ożywienia gospodarczego w 2023 r.”. Także inflacja jest na poziomie niższym aniżeli w krajach Unii. Według Rosstat wynosi 12,1 proc. w ujęciu rocznym.

Władze nie tłumaczą obywatelom, skąd taka niska inflacja, kiedy ceny wielu usług i produktów oficjalnie rosną o 30 i więcej procent. Podobnie ma się z „ożywieniem gospodarczym”.

Przemysłowi brakuje rąk do pracy, bo reżim wysyła na front setki tysięcy mężczyzn w wielu produkcyjnym; spada wydobycie, eksport i import; kraj opuściła większość zagranicznych inwestorów, ale uciekły też tysiące rodzimych specjalistów.

Siła nabywcza Rosjan jest na poziomie najniższym od lat. Brakuje komponentów do produkcji, których import uniemożliwiają sankcje.

Wiele sektorów sięgnęło dna, jak np. motoryzacyjny. Według oficjalnych statystyk w 2022 roku rosyjski rynek samochodowy zmniejszy się o około 60 procent. To najgłębszy spadek w historii.

Jeśli spojrzeć na konkretne wielkości, sytuacja jest jeszcze gorsza: średnia miesięczna sprzedaż aut jest teraz trzykrotnie niższa aniżeli w okresach kryzysowych - 2009 r. (globalny kryzys) i 2015 r. (po zagarnięciu Krymu pierwsze sankcje Zachodu).

W tym roku w Rosji wyprodukowane zostanie niecałe 350 tysięcy aut osobowych i 103 tys ciężarowych. Przy czym połowa tych wielkości przypadła na dwa pierwsze miesiące roku. Sprzedano 116 tys aut osobowych i 45 tys. ciężarowych. Pomimo to władze utrzymują, że gospodarka przeżywa „ożywienie”.

Dane gospodarcze
Gospodarka Niemiec skurczyła się w 2024 roku. Jest wstępny szacunek
Dane gospodarcze
GUS podał najnowsze dane o inflacji. Jeszcze większe zaskoczenie na koniec roku
Dane gospodarcze
Stopy procentowe nie spadną, wszystkie oczy na Adama Glapińskiego
Dane gospodarcze
Chińska nadwyżka w handlu sięgnęła prawie biliona dolarów. To nie skończy się dobrze
Dane gospodarcze
Dwa filary polskiego wzrostu w 2025 r. "Tego dotyczy różnica zdań"