Inflacja w lipcu doszła do 15,5 procent. Najmocniej zdrożały paliwa

W lipcu ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 15,5 proc. rok do roku, tak jak w czerwcu. Pomijając luty br., gdy w życie weszła tzw. tarcza antyinflacyjna, to pierwszy przypadek od połowy 2021 r., gdy inflacja nie przyspieszyła.

Publikacja: 29.07.2022 08:48

Inflacja w lipcu doszła do 15,5 procent. Najmocniej zdrożały paliwa

Foto: Bloomberg

Jak obliczył wstępnie GUS, wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI), główna miara inflacji w Polsce, wzrósł w lipcu o 15,5 proc. rok do roku, tak samo jak w miesiąc wcześniej. To wynik zbieżny z przeciętnymi szacunkami ekonomistów ankietowanych przez „Rzeczpospolitą”.

W porównaniu do czerwca CPI wzrósł o zaledwie 0,4 proc. Nie licząc lutego, gdy wskaźnik ten spadł pod wpływem tarczy antyinflacyjnej, to jego najmniejsza zwyżka od sierpnia 2021 r. W czerwcu ceny wzrosły o 1,5 proc., a w poprzednich miesiącach zwyżki dochodziły nawet do 3,3 proc. miesięcznie. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę tylko lipce, tegoroczny skok CPI był – na równi z ubiegłorocznym – najwyższy od 2000 r.

Pozostało 83% artykułu

Czytaj dalej RP.PL

Tylko 9 zł aż za 3 miesiące!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Dane gospodarcze
Inflacja bazowa znów ponad 4 proc., inne miary wzrostu cen najwyżej od stycznia
Dane gospodarcze
Słabość niemieckiej gospodarki topi polski eksport
Dane gospodarcze
GUS potwierdza. To najwyższy poziom inflacji w tym roku
Dane gospodarcze
Komisja Europejska: Wyższy wzrost gospodarczy dla Polski
Materiał Promocyjny
Europejczycy chcą ochrony klimatu, ale mają obawy o koszty
Dane gospodarcze
PKB Polski na hamulcu. To nie było udane lato dla naszej gospodarki