Według opublikowanego 27 lipca raportu rosyjskiego urzędu statystycznego (Rosstat) PKB Rosji spadł o 19,2 proc. w porównaniu z IV kwartałem 2021 r. i wyniósł 34,6 bln rubli w cenach bieżących, czyli o 3,5 proc. więcej niż w I kwartale br.
W raporcie stwierdzono też, że w pierwszej połowie 2022 r. Rosja zmniejszyła wydobycie gazu ziemnego o 6,6 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2021 r. Wydobycie Gazpromu spadło o ponad 10 proc., a eksport gazu o 33,1 proc.
Czytaj więcej
Ekonomiści z zachodnich, prywatnych instytucji finansowych podnoszą prognozy dla Rosji. Przyczynia się do tego wzrost rosyjskiej produkcji ropy naftowej.
Ministerstwo Gospodarki Rosji tego samego dnia podało wybiórcze dane, które wyglądają lepiej od wyliczeń Rosstatu. Spadek PKB w czerwcu 2022 r. wyniósł 4,9 proc. w ujęciu rocznym (w maju spadek sięgał 4,3 proc.).
Reżim tłumaczy, że w czerwcu aktywność gospodarcza była wspierana przez poprawę wyników przemysłu wydobywczego oraz utrzymującą się dodatnią dynamikę w rolnictwie. W sektorze wytwórczym nastąpił wręcz boom produkcyjny. Produkcja farmaceutyków i materiałów budowlanych wzrosła odpowiednio o 16,5 proc. i 2,3 proc. Spadek nasilił się w sektorach zorientowanych na eksport i ze znaczącym udziałem importu.