Nowe prognozy MFW: USA i Chiny wystrzelą, Europa zostanie w tyle

Perspektywy światowej gospodarki przedstawiają się dziś lepiej niż jesienią ubiegłego roku. To głównie zasługa USA i największych gospodarek wschodzących. Europa będzie maruderem ożywienia.

Aktualizacja: 26.01.2021 14:56 Publikacja: 26.01.2021 14:20

Nowy Jork

Nowy Jork

Foto: AFP

Aktywność w światowej gospodarce wzrośnie w tym roku o 5,5 proc., po załamaniu o 3,5 proc. w 2020 r. – przewiduje Międzynarodowy Fundusz Walutowy w opublikowanym we wtorek raporcie. W poprzedniej edycji swojej flagowej publikacji, z października ub.r., waszyngtońska instytucja spodziewała się zwyżki globalnego PKB o 5,2 proc. po tąpnięciu o 4,4 proc. w 2020 r. Prognozę na 2022 r., zakładającą wzrost PKB o 4,2 proc., utrzymała bez zmian.

Kosmetyczna rewizja prognoz dla globalnej gospodarki to wypadkowa sporych zmian oczekiwań pod adresem indywidualnych państw. Dotyczy to w szczególności USA. MFW oczekuje obecnie, że aktywność w największej gospodarce globu po spadku o 3,4 proc. w 2020 r. zwiększy się w tym roku o 5,1 proc., zamiast o 3,1 proc., jak oceniał w październiku. To z jednej strony efekt nowego, potężnego pakietu fiskalnego, który szykuje administracja prezydenta Joe Bidena, a z drugiej stosunkowo szybkiego przebiegu programu szczepień przeciw COVID-19. Drugą spośród największych gospodarek świata, której perspektywy MFW ocenia dziś wyraźnie lepiej niż jesienią, jest Japonia. To również wyraz wiary waszyngtońskiej instytucji w moc łagodnej polityki fiskalnej.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Dane gospodarcze
Najgorsze od miesięcy dane o PMI z zachodniej Europy. Możliwe duże cięcie stóp
Dane gospodarcze
Nastroje polskich konsumentów znów gorsze. I to mimo najlepszej sytuacji finansowej
Dane gospodarcze
Inflacja w Rosji traci hamulce. Najszybciej drożeje żywność
Dane gospodarcze
Produkcja budowlano-montażowa w Polsce dużo gorzej od prognoz. Są nowe dane GUS
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Dane gospodarcze
Członek RPP rewiduje stanowisko ws. obniżki stóp procentowych